Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 29.11. - 3.12. USA: Powell naznačí směr úrokových sazeb, velmi silný růst aktivity regionální ekonomiky, zpracovatelského průmyslu, služeb a trhu práce, solidní spotřebitelský sentiment

Makroekonomický zpravodaj
  |  
26.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, Jerome Powella (29.11., 30.11.), Firemní barometr Chicaga (11 2021, 30.11.), Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (11 2021, 30.11.), Index ISM zpracovatelského průmyslu (11 2021, 1.12.), trh práce (11 2021, 3.12.) a Index ISM služeb (11 2021, 3.12.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 29.11. - 3.12. Spojených států amerických. Powell naznačí, zda se inflační nebezpečí dále zvýšila a zvyšování úrokových sazeb přijde dříve. Ekonomická aktivita regionu Chicaga, aktivita zpracovatelského průmyslu, služeb a trhu práce velmi silně rostou, spotřebitelský sentiment zůstává solidní.

Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, Jerome Powella (29.11.) a na téma Koronavirus a Zákon koronavirové pomoci a ekonomického zabezpečení ve výboru Záležitostí bankovnictví, bydlení a měst horní komory Kongresu Senátu (30.11.): Powell naznačí, zda se inflační nebezpečí dále zvýšila a zvyšování úrokových sazeb přijde dříve. Jeho listopadové komentáře naznačovaly posun tímto směrem stejně jako zápis zasedání Fedu monetární politiky 2. - 3.11.

Firemní barometr Chicaga (11 2021, 30.11.): Ekonomická aktivita regionu Chicaga roste velmi silně. Trh čeká, že stejný růst jako v říjnu bude ohlášen i v listopadu. Taky jiná listopadová data regionální ekonomické aktivity východu USA vykazovala robustní růst. 

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (11 2021, 30.11.): Spotřebitelský sentiment zůstává solidní. Koronavirový fenomén ke konci roku ustoupil v USA do pozadí a domácnosti hodnotí pozitivně silný růst ekonomiky i trhu práce ovšem při zvýšené inflaci. 

Index ISM zpracovatelského průmyslu (11 2021, 1.12.): Velmi silný růst aktivity zpracovatelského průmyslu má pokračovat i v listopadu, o něco více, než v říjnu. Odvětví se stále potýká s nabídkovými limity, nedostatkem či zpožďováním dodávek produkčních komponent i pracovních zdrojů a velmi prudkým růstem cen vstupů. 

Trh práce (11 2021, 3.12.): Poté, co růst zaměstnanosti ve druhé polovině léta značně zpomalil růst koronavirových případů se robustní růst zaměstnanosti obnovil. Tento vývoj se má potvrdit i za listopad, růst zaměstnanosti má ještě poněkud zrychlit. Míra nezaměstnanosti stále klesá, v listopadu by měla sestoupit na 4,5 %, zatím růst mezd se zvyšuje. 

Index ISM služeb (11 2021, 3.12.): Velmi silný růst aktivity služeb má pokračovat i v listopadu, i když méně, než v říjnu, kdy byl historicky rekordní. Odvětví se stále potýká s nabídkovými limity, nedostatkem či zpožďováním dodávek produkčních komponent i pracovních zdrojů a velmi prudkým růstem cen vstupů. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Pokračování velmi expanzivní monetární politiky Fedu je příznivé pro akcie, dluhopisy a zlato a nepříznivé pro dolar, i když Fed zahajuje útlum kvantitativního uvolňování a zvažuje vhodné časování zvyšování úrokových sazeb. Velmi silný růst regionální ekonomické aktivity, zpracovatelského průmyslu, zaměstnanosti a služeb je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy stejně jako solidní spotřebitelský sentiment. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia