Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 28.3. - 1.4. eurozóna: Lagardeová potvrdí útlum ultraexpanze monetární politiky, inflace v březnu opět vzrostla

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (30.3.) a harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (3 2022, 1.4.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 28.3. - 1.4. eurozóny. Lagardeová potvrdí útlum ultraexpanze monetární politiky. Inflace se má opět zvýšit.

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na události centrální banky Kypru v Nikósii (30.3.): Lagardeová potvrdí útlum ultraexpanze monetární politiky. Důvodem je silná inflace. Lagardeová nicméně nedávno uvedla, že i přes válku na Ukrajině a pokles ekonomického růstu a vzestup inflace eurozóny v krátkém období by měl růst ekonomiky zůstat solidní (přestože by měl jeho pokles pokračovat i v dalších letech a inflace včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií by měla klesnout k 2 % již v roce 2023 a v dalších letech by měla k této hladině přilnout. 

Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (3 2022, 1.4.): Inflace se má opět zvýšit. Podle trhu má v meziročním srovnání posílit na 6,5 % z 5,9 % v únoru, jádrová inflace bez (cen potravin, energií, tabákových produktů a alkoholických nápojů) má skočit na 3,1 % z 2,7 % v únoru. ECB stále věří, že by inflace měla klesat již v příštím roce k 2 %. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Ultraexpanze monetární politiky přes útlum jejího navyšování je příznivá pro akcie a dluhopisy a nepříznivá pro euro. Sílící robustní inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy a euro. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia