Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 28.3. - 1.4. ČR: Trh práce stále sílí, jak ČNB odpoví na válku na Ukrajině?

Makroekonomický zpravodaj
  |  
25.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Měsíční data trhu práce dle Českého statistického úřadu (2 2022, 31.3.) a rozhodnutí České národní banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (31.3.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 28.3. - 1.4. České republiky. Trh práce stále sílí. ČNB bude řešit rébus, jak odpovědět na válku na Ukrajině.

Měsíční data trhu práce dle Českého statistického úřadu (2 2022, 31.3.): Trh práce stále sílí. Válka na Ukrajině může snížit ekonomický růst a zastavit posilování trhu práce zvláště dojde-li na slova guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka, že by se dynamiika hospodářství mohla zastavit. Bude záležet na době trvání války a na míře poklesu ekonomického růstu. 

Rozhodnutí České národní banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (31.3.): ČNB bude řešit rébus, jak odpovědět na válku na Ukrajině. Banka předpokládá, že krátkodobě se válka promítne zvýšením inflace a poklesem ekonomického růstu. Guvernér Jiří Rusnok přes stále zrychlující inflaci nedávno poznamenal, že centrální banka bude zvažovat zvýšení úrokových sazeb spíše menší velikosti právě kvůli tlaku na ekonomicý růst, jehož snížení je protiinflační. Navíc úrokové sazby již byly v posledním 3/4roce již rapidně zvýšeny. Rovněž opatrnější krok je klasickým nástrojem centrálních bank v době extrémné nejistoty a rizik. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silný posilující trh práce je příznivý pro akcie a korunu a nepříznivý pro dluhopisy. Stále rostoucí již vysoké úrokové sazby jsou příznivé pro korunu a nepříznivé pro dluhopisy a akcie.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia