Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 27.6. - 1.7. eurozóna: Lagardeová potvrdí útlum monetární politiky, spotřebitelská inflace (HICP) eurozóny v červnu ještě rostla

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (27.-29.6.) a Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (6 2022, 1.7.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 27.6. - 1.7. eurozóny. Lagardeová potvrdí útlum monetární politiky, spotřebitelská inflace (HICP) eurozóny v červnu ještě rostla.

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na Fóru ECB k bankovnictví centrálních bank 2022 v Sintře v Portugalsku na téma Výzvy monetární politiky v rapidně se měnícím světě (27.-29.6.): Lagardeová potvrdí útlum monetární politiky. Dlouhodobé programy kvantitativního uvolňování tak ECB hodlá ukončit ke konci června a od července po více než 11 letech banka hlásí zahájení cyklu zvyšování úrokových sazeb. Důvodem je silná inflace, přestože banka čeká, že by měla klesnout zpět k rovnováze jejího cíle 2,0 % v příštích letech a přestože banka čeká, že ekonomický růst přes zpomalení zůstane v dalších letech solidní kolem 2,0 %. 

Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (6 2022, 1.7.): Spotřebitelská inflace (HICP) eurozóny v červnu ještě rostla. Podle odhadu trhu se má zvýšit na 8,3 % z květnových 8,1 % a jádrová inflace bez cen potravin, energií, alkoholických nápojů a tabákových produktů má posílit na 3,9 % z 3,8 % v květnu. V dalších letech ECB čeká jejich pokles k rovnovážnému optimu svého cíle 2,0 %. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Ultraexpanze monetární politiky ECB je stále příznivá pro akcie a dluhopisy a nepříznivá pro euro. ECB ale extrémně uvolněnou monetární politiku začíná utahovat. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy a euro. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia