Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 27.6. - 1.7. ČR: Trh práce stále posiluje, ČNB ukáže detaily silného zvýšení úrokových sazeb 22.6.

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Měsíční data trhu práce dle Českého statistického úřadu (5 2022, 30.6.) a zápis zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb České národní banky 22.6. (1.7.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 27.6. - 1.7. České republiky. Trh práce pokračuje v posilování a ČNB v ostrém zvyšování úrokových sazeb kvůli nebezpečně silné inflaci.

Měsíční data trhu práce dle Českého statistického úřadu (5 2022, 30.6.): Trh práce pokračuje v posilování po odeznění několika vln koronavirové pandemie. S ní související vlna vysoké inflace a silné zvyšování úrokových sazeb ČNB a Ukrajinská krize spojená s nejistotami a riziky ovšem pravděpodobně další růst trhu práce minimálně zastaví. 

Zápis zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb České národní banky 22.6. (1.7.): ČNB pokračuje v ostrém zvyšování úrokových sazeb kvůli nebezpečně silné inflaci. Banka na červnovém zasedání opět prudce zvýšila úrokové sazby včetně hlavní 2týdenní repo sazby. Komentáře k rozhodnutí nepřinesly novinky a tak ani nepřekvapily. Zvýšení 2týdenní repo sazby o 125 bps v souladu s naším očekáváním překonává očekávání trhu růstu o 100 bps. 2týdenní repo sazbu tak ČNB zvýšila na 7,00 % z 5,75 %. Lombardní sazbu banka rovněž zvýšila o 75 bps na 8,00 z 6,75 % a diskontní sazbu navýšila ve stejném rozsahu na 6,00 % z 4,75 %. Pro rozhodnutí jednotně hlasovalo tak jako na předchozích zasedáních zvyšujících úrokové sazby 5 členů bankovní rady, stejně tak dva zbývající zvedli ruku pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni. To nejpodstatnější ze svého zasedání ČNB shrnula ve větě: "Ve světle nových skutečností vyhodnotila bankovní rada na dnešním jednání rizika a nejistoty jarní prognózy jako výrazně proinflační a působící ve směru potřeby dalšího znatelného zpřísnění měnové politiky.” Centrální banka rozhodla opět silně zvýšit úrokové sazby vzhledem k silnému souběhu domácích a zahraničních cenových tlaků promítající se do domácí inflace, která je opakovaně výrazně silnější, než čeká centrální banka. ČNB spojuje dražší peníze vedle vysoké inflace i s přehřátým trhem nemovitostí. ČNB pokračuje v silném zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat silnou inflaci pod kontrolu. 

Očekávaných dopad událostí na trhy: Síla trhu práce je příznivá pro akcie a korunu a je nepříznivá pro dluhopisy. Prudké zvyšování úrokových sazeb ČNB je nepříznivé pro akcie a dluhopisy a je příznivé pro korunu. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia