Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 26. - 29.7. USA: Ekonomika včetně spotřebitelského sentimentu a trhu domů slábne, Fed má zvýšit úrokovou sazbu o 75 bps, růst nominálních mezd je silný, reálně ale propadají, inflace zůstává silná

Makroekonomický zpravodaj
  |  
26.07.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (7 2022, 26.7.), prodeje nových domů (6 2022, 26.7.), rozhodnutí Federálního rezervního systému monetární politiky (27.7.), hrubý domácí produkt (2Q 2022, 28.7.), index zaměstnaneckých nákladů ECI (2Q 2022, 29.7.), index cen spotřebitelských výdajů PCE (6 2022, 29.7.) a firemní barometr Chicaga (7 2022, 29.7.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 26. - 29.7. Spojených států amerických. Spotřebitelský sentiment má opět oslabit. Prodeje nových domů jsou oslabeny. Fed má podle trbhu opět zvýšit cíl své hlavní úrokové sazby, stejně jako naposledy v červnu o 75 bps. Hrubý domácí produkt má oslabit. Růst nominálních mezd má zůstat silný. Spotřebitelská inflace má zůstat silná. Firemní barometr Chicaga podle trhu oslabí.

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (7 2022, 26.7.): Spotřebitelský sentiment má opět oslabit. Silná inflace trvá a lidé se obávají hospodářské recese. Spotřebitelský sentiment má zůstat z dlouhodobého pohledu solidní, značně se vzdaluje od svých nedávných maxim. 

Prodeje nových domů (6 2022, 26.7.): Prodeje nových domů jsou oslabeny. Trh zasáhl útlum poptávky hlavně ze strany silného zdražení úvěrů. 

Rozhodnutí Federálního rezervního systému monetární politiky (27.7.): Fed má podle trhu opět zvýšit cíl své hlavní úrokové sazby, stejně jako naposledy v červnu o 75 bps. Fed zatím nevidí kulminaci inflace a současně se potřebuje dostat úrokovými sazbami před inflaci, zatím má za ní zpoždění. Proto je ještě potřebuje výrazně zvýšit, podle jeho posledních projekcí hlavně ve druhém pololetí tohoto roku. 

Hrubý domácí produkt (2Q 2022, 28.7.): Hrubý domácí produkt má oslabit. Slábne trh domů, nižší růsty ekonomické aktivity jsou znát i ve zpracovatelském průmyslu a službách, oslabení včetně výhledů hlásí i regionální data ekonomické aktivity. 

Index zaměstnaneckých nákladů ECI (2Q 2022, 29.7.): Růst nominálních mezd má zůstat silný. Stejně jako v jiných světových ekonomikách ale životní úroveň domácností značně snižuje silná inflace. Reálné mzdy silně klesají. 

Index cen spotřebitelských výdajů PCE (6 2022, 29.7.): Spotřebitelská inflace má zůstat silná. Jádrová inflace, tj. inflace bez cen potravin a energií vykazuje opakovaně kulminaci. 

Firemní barometr Chicaga (7 2022, 29.7.): Firemní barometr Chicaga podle trhu oslabí. Růst aktivity ekonomiky regionu významně zastoupeného automobilovým průmyslem má ale zůstat solidní. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Solidní spotřebitelský sentiment a růst regionální ekonomické aktivity je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy. Slabost prodejů nových domů a hrubého domácího produktu je naopak příznivá pro dluhopisy a zlato a nepříznivá pro akcie a dolar. Výrazné zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivé pro dolar. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dolar, dluhopisy i zlato. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia