Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 25. - 29.10. ČR: Ekonomický sentiment slábne, svátek přeruší obchodování, růst HDP (3Q) potvrdí oživení ekonomiky

Makroekonomický zpravodaj
  |  
22.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Indexy ekonomického sentimentu (10 2021, 25.10.), svátek Den vzniku samostatného československého státu (28.10.) a hrubý domácí produkt (3Q 2021, 29.20) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 25. - 29.10. České republiky. Ekonomický sentiment slábne. Státní svátek znamená zastavení obchodování českých finančních trhů. Růst HDP by měl ve třetím čvrtletí pokračovat v oživení, i když data možná nebudou tak silná, jak se ještě nedávno předpokládalo.

Indexy ekonomického sentimentu (10 2021, 25.10.): Ekonomický sentiment slábne. Pokles je dán hlavně oslabením sentimentu zpracovatelského průmyslu kvůli nedostatku produkčních vstupů a tím i nutnosti omezování produkce. Neklid se přenáší i do jiných sektorů ekonomiky. Inflační tlaky zase zneklidňují spotřebitele. Nové podzimní posílení koronavirové pandemie se zatím do výsledků neprojevilo a pokud se projeví, bude to v menší míře než v předchpzích vlnách loni a začátkem tohoto roku. 

Svátek Den vzniku samostatného československého státu (28.10.): České finanční trhy budou zavřeny. 

Hrubý domácí produkt (3Q 2021, 29.20): Růst HDP by měl ve třetím čvrtletí pokračovat v oživení, i když data možná nebudou tak silná, jak se ještě nedávno předpokládalo. Důvodem jsou hlavní omezení produkčního sektoru. Zpracovatelský průmysl nemůže tolik vyrábět ani vyvážet, neboť postrádá výrovní komponenty. 

Očekávaný dopad dat na trhy: Oslabování ekonomického sentimentu a růstu je nepříznivé pro korunu a akcie a příznivé pro dluhopisy. Na druhou stranu hladiny aktivity by měly přes oslabení zůstat solidní. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia