Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 23. - 27.8. USA: Solidní prodeje starších i nových domů i v červenci, robustní inflace (PCE) a klíčové vystoupení Powella

Makroekonomický zpravodaj
  |  
20.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Prodeje starších/existujících domů (7 2021, 23.8.), prodeje nových domů (7 2021, 24.8.), indexy cen spotřebitelských výdajů PCE (7 2021, 27.8.) a vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella na prestižním ekonomickém sympoziu v Jackson Hole (27.8.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 23. - 27.8. USA. Prodeje starších i nových domů přes korekci posledních měsíců zůstávají solidní. Inflace je stále silná. Guvernér Powell naznačí další směr monetární politiky v nejisté době sílící koronavirové varianty delta, ekonomického oživení včetně trhu práce a nečekaně silné inflace.

Prodeje starších/existujících domů (7 2021, 23.8.): Prodeje starších domů zůstávají solidní. Trh stále vykazuje převis poptávky nad nabídkou a tím i dynamický růst cen.

Prodeje nových domů (7 2021, 24.8.): Prodeje nových domů zůstávají solidní. Jejich raketové růstové tempo po prvním šoku první koronavirové vlny sice ustoupilo, přesto drží dlouhodobý růstový trend.

Indexy cen spotřebitelských výdajů PCE (7 2021, 27.8.): Inflace je stále silná. Poslední data některých ukazatelů naznačila kulminaci cenového růstu, jiné inflační indikátory ovšem stále ukazují, že dravý růst již silné inflace stále pokračuje

Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella na téma Ekonomický výhled na prestižním sympoziu ekonomické politiky v Jackson Hole (27.8.): Guvernér Powell naznačí další směr monetární politiky v nejisté době sílící koronavirové varianty delta, ekonomického oživení včetně trhu práce a nečekaně silné inflace. Bankéři centrálních bank s oblibou říkají, že je výhled nejistý. Powell v současnosti má spoustu důvodů klišé opakovat. Fed naznačuje přiblížení okamžiku zahájení první fáze redukce ultraexpanze monetární politiky v podobě snížení objemu kvantitativního uvolňování ještě v tomto roce vzhledem k silnému růstu trhu práce a robustní inflaci. Jak do úvah promluví delta? 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Solidní růst trhu domů je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivá pro dolar. Pokračující ultraexpanzivní monetární politika Fedu je příznivá pro akcie, dluhopisy a zlato a je nepříznivá pro dolar. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání