Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 23. - 27.5. USA: Robustní prodeje nových domů, zápis zasedání Fedu monetární politiky (3. - 4.5.) potvrdí její zesílené utahování, spotřebitelská inflace (PCE) se známkami kulminace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
20.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Prodeje nových domů (4 2022, 24.5.), vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella (24.5.), zápis zasedání Fedu monetární politiky včetně bilance cenných papírů 3. - 4.5. (25.5.) a index cen spotřebitelských výdajů PCE (4 2022, 27.5.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 23. - 27.5. Spojených států amerických. Prodeje nových domů zůstávájí silné, trvá jejich dlouhodobý silný růstový trend, avšak může přijít zlom. Fed přitvrzuje utahování monetární politiky. Inflace je stále silná, ovšem naznačuje kulminaci.

Prodeje nových domů (4 2022, 24.5.): Prodeje nových domů zůstávájí silné, trvá jejich dlouhodobý silný růstový trend, avšak může přijít zlom. Ten již je znát v prodejích starších resp. existujících domů, kde výrazně vyšší úrokové sazby a silné ceny domů výrazně snižují poptávku po domech. 

Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella v Národním centru rozvoje amerického indiánského podnikání (NCAIED) (24.5.), zápis zasedání centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky včetně bilance cenných papírů 3. - 4.5. (25.5.): Fed přitvrzuje utahování monetární politiky. Důvodem je silná inflace sotva vykazující svoji kulminaci. Fed má pedál monetárního plynu stále ještě značně sešláplý. Rozhodnost k agresivnějšímu zvyšování úrokových sazeb opakoval i jeho guvernér Powell s heslem kontroly inflace nade vše, přímo i nepřímo s náznaky, že Fed půjde po poptávce resp. ekonomickém růstu s cílem je ochladit a snížit tak inflaci. Není ale jasné, jak moc zvýší úrokové sazby aby dostatečně vrátil inflaci zpět k svému cíli 2,0 %. Hrozí hospodářské recese, možná však bude útlum ekonomiky jen mírný. 

Index cen spotřebitelských výdajů PCE (4 2022, 27.5.): Inflace je stále silná, ovšem naznačuje kulminaci. To platí zejména pro inflační jádro bez cen potravin a energií. Od druhého pololetí by inflace měla klesat, není však jasné jak moc a právě míra jejího poklesu resp. přiblížení k inflačnímu cíli Fedu 2,0 % ovlivní i agresivitu, rychlost a celkový objem zvyšování úrokových sazeb centrální bankou. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Síla trhu domů je příznivá pro akcie a dolar a nepříznivá pro dluhopisy a zlato. Silnější růst úrokových sazeb je nepříznivý pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivý pro dolar. Silná sotva kulminující inflace je nepříznivá pro akcie a dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia