Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 22. - 26.8. USA: Prodeje nových domů slábnou, silná inflace (PCE), Powell potvrdí pokračování (silného) zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Prodeje nových domů (7 2022, 23.8.), indexy cen spotřebitelských výdajů PCE (7 2022, 26.8.) a vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella na nejprestižnějším ekonomickém a finančním sympoziu v Jackson Hole (26.8.) jsou nejdůležitější makroekonomické a finanční události týdne 22. - 26.8. Spojených států amerických. Prodeje nejen nových domů v posledních kvartálech významně slábnou. Inflace na počátku letošního druhého pololetí zůstávala silná. Fed naznačuje, že silné zvyšování úrokových sazeb bude pokračovat.

Prodeje nových domů (7 2022, 23.8.): Prodeje nejen nových domů v posledních kvartálech významně slábnou. Na úrokové sazby citlivé odvětví dostala do vývrtky politika silného zvyšování úrokových sazeb. 

Indexy cen spotřebitelských výdajů PCE (7 2022, 26.8.): Inflace na počátku letošního druhého pololetí zůstávala silná. Silný pokles cen energií posledních týdnů ji sice stlačuje dolů, stále však je velmi silná. Sílu si udržuje i její stabilnější jádro bez cen potravin a energií. 

Vystoupení guvernéra centrální banky Federálního rezervního systému Jerome Powella na nejprestižnějším ekonomickém a finančním sympoziu v Jackson Hole (26.8.): Fed naznačuje, že silné zvyšování úrokových sazeb bude pokračovat. Přestože silný pokles cen ropy pomáhá inflaci zatlačit, Fed ví, že prostředí ekonomiky již je inflací více zasaženo a tedy tvrdá práce vykořeňování vysoké inflace zvyšováním úrokových sazeb musí pokračovat do doby, než bude mít inflaci pod kontrolou a ekonomika si zvykne na inflaci nízkou blízkou cíli Fedu 2 %. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost trhu domů je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro zlato a dluhopisy. Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dolar, dluhopisy i zlato. Silné zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie, zlato a dluhopisy a je příznivé pro dolar. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia