Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 22. - 26.11. USA: Solidní trh domů a zvýšená inflace (PCE) i v říjnu, zápis Fedu ukáže tendenci k zvyšování úrokových sazeb, Den díkůvzdání

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Prodeje starších/existujících domů (10 2021, 22.11.), prodeje nových domů (10 2021, 24.11.), index cen spotřebitelských výdajů PCE (10 2021, 24.11.) a zápis centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému zasedání monetární politiky 2. - 3.11. (24.11.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 22. - 26.11. USA. Letošní Den díkůvzdání připadá na 25.11. Trh domů zůstává solidní a inflace zvýšená. Fed na zasedání zahájil redukci nákupu cenných papírů a těžiště očekávání trhů přesouvá k výhledu úrokových sazeb. V Den díkůvzdání budou v USA finanční trhy zavřeny, den poté bude tamní obchodování zkráceno.

Prodeje starších/existujících domů (10 2021, 22.11.): Trh starších/existujících domů zůstává solidní, stejně tak jeho dílčí parametry, tj. silný růst cen nemovitostí a jejich nízká nabídka. Při silné poptávce tak aktuální prodeje ovlivňují výkyvy nabídky domů. 

Prodeje nových domů (10 2021, 24.11.): Trh domů zůstává solidní. V průměru multiletý robustní růstový trend tohoto trhu nemovitostí trvá. Poptávka po domech má stále sílu vzhledem k oživujícím ekonomice a trhu práce ze slabosti kvůli koronavirové pandemii a poněkud rychlejšímu růstu mezd. 

Index cen spotřebitelských výdajů PCE (10 2021, 24.11.): Inflace má zůstat zvýšená včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií. V posledních měsících se nicméně četněji objevily zprávy slábnutí jádrové inflace hlavně na spotřebitelské i produkční úrovni dle meziměsíčních datových změn, které by se časem, budou-li udrženy, měly projevit i ve snížení meziroční a průměrné inflace. Fed stále čeká, že inlface časem klesne, nicméně stále více vykazuje revizi očekávání inflace směrem výše a taky signály dřívějšího zvyšování úrokových sazeb. 

Zápis centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému zasedání monetární politiky 2. - 3.11. (24.11.): Fed na zasedání zahájil redukci nákupu cenných papírů a těžiště očekávání trhů přesouvá k výhledu úrokových sazeb. Fed stále čeká, že inlface časem klesne, nicméně stále více vykazuje revizi očekávání inflace směrem výše a naznačuje též dřívější dosažení plného stavu zaměstnanosti (k čemuž pomáhají i poslední data trhu práce). To jsou signály dřívějšího zvyšování úrokových sazeb.

Den díkůvzdání (25.11.): V Den díkůvzdání budou v USA finanční trhy zavřeny, den poté bude tamní obchodování zkráceno.

Očekávaný dopad událostí na trhy: Solidní trh domů je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy. Zvýšená inlface je pro trhy smíšená. Fed stále praktikuje ultraexpanzivní monetární politiku, což je příznivé pro akcie, dluhopisy a zlato a nepříznivé pro dolar, na druhou stranu tuto expanzi začíná tlumit. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia