Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 22. - 26.11. eurozóna: PMI a Ifo v listopadu opět mají ztratit, detaily HDP Německa (3Q) prozradí pozadí silného oživení ekonomiky i ztráty jeho růstu, Lagardeová potvrdí stabilitu monetární ultraexpanze

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (11 2021, 23.11.), index firemního klimatu Ifo Německa (11 2021, 24.11.), hrubý domácí produkt Německa v detailech (3Q 2021, 25.11.) a vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (25.11, 26.11.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 22. - 26.11. eurozóny. Předstihová data ekonomické aktivity mají v listopadu opět ztratit kvůli souběhu zesílení koronavirové pandemie a produkčních limitů nabídky. Růst německé ekonomiky byl tažen spotřebou domácností, struktura data napoví více. Prezidentka ECB Lagardeová v posledních týdnech signalizuje, že s útlumem své monetární ultraexpanze hlavní měnový ústav Evropy pospíchat nebude.

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (11 2021, 23.11.): Indexy PMI mají v listopadu vůči říjnu plošně opět ztratit kvůli souběhu zesílení koronavirové pandemie a produkčních limitů nabídky. Ekonomická aktivita je nadále solidní, ale hlavně opětovná silná expanze koronavirové pandemie může přinést krátkodobé nečekané oslabení. 

Index firemního klimatu Ifo Německa (11 2021, 24.11.): Index Ifo má v listopadu k říjnu zase oslabit, popáté v řadě, kvůli souběhu zesílení koronavirové pandemie a produkčních limitů nabídky. Od léta poklesy indexu Ifo táhly hlavně ztráty očekávání. Ekonomická aktivita je nadále solidní, ale hlavně opětovná silná expanze koronavirové pandemie může přinést krátkodobé nečekané oslabení. 

Hrubý domácí produkt Německa v detailech (3Q 2021, 25.11.): Růst německé ekonomiky byl tažen spotřebou domácností, struktura data napoví více. Data ukáží hospodářství dvou pohledů. Růstová dynamika byla ve třetím kvartálu silná, současně však předstihové indikátory ekonomické aktivity od třetího kvartálu signalizují drolení optimismu a postupně i reálný pokles růstu ekonomiky hlavně kvůli produkčním limitům nabídky. 

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na Sympoziu proporcionality v kontextu konference ECB Kontinuita a změna - jak výzvy dneška připravují základ pro zítřek (25.11.) a na konferenci ECB Kontinuita a změna - jak výzvy dneška připravují základ pro zítřek (26.11.): Prezidentka ECB Lagardeová v posledních týdnech signalizuje, že s útlumem své monetární ultraexpanze hlavní měnový ústav Evropy pospíchat nebude. Důvodem je hlavně podstata současné zvýšené inflace a taky očekávání banky, že se inflace časem sníží. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slábnoucí ekonomický sentiment resp. aktivita jsou nepříznivé pro akcie a euro resp. příznivé pro dluhopisy. V souhrnu ale data třetího kvartálu jsou robustní, což potvrdí i výsledky německé ekonomiky, což je příznivé pro akcie a euro a nepříznivé pro dluhopisy. Pokračující monetární ultraexpanze je příznivá pro akcie a dluhopisy, nepříznivá pro euro. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia