Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 21. - 25.3. USA: Powell bude specifikovat obrat expanzivní monetární politiky k restrikci, prodeje nových domů rostou stále robustně

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella (21.3., 23.3.) a prodeje nových domů (2 2022, 23.3.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 21. - 23.3. USA. Fed po zasedání 15. - 16.3. zvýšil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,25 procentního bodu na 0,25 - 0,5 %. Jde o první jeho zvýšení od roku 2018 poté, co úrokové sazby Fed musel srazit kvůli koronavirové pandemii. Navíc oznámil pravděpodobnou redukci naakumulovaných cenných papírů z období koronavirové pandemie, 2020 - 2022. Fed obecně čeká, že krátkodobě válka oslabí ekonomický růst a zvýší inflaci. Powell připojí vysvětlení a bude specifikovat výhled. Prodeje nových domů mají vůči lednu posílit a zůstat solidní.

Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella na výroční konferenci hospodářské politiky Národní asociace firemní ekonomiky (NABE) ve Washingtonu D.C. na téma Ekonomický výhled (21.3.) a v diskusi na virtuálním Summitu inovací 2022 Banky pro mezinárodní vypořádání BIS na téma nastávajících výzev guvernérů centrálních bank v digitálním světě (23.3.): Fed po zasedání 15. - 16.3. zvýšil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate o 0,25 procentního bodu na 0,25 - 0,5 %. Jde o první jeho zvýšení od roku 2018 poté, co úrokové sazby Fed musel srazit kvůli koronavirové pandemii. Navíc oznámil pravděpodobnou redukci naakumulovaných cenných papírů z období koronavirové pandemie, 2020 - 2022. Fed obecně čeká, že krátkodobě válka oslabí ekonomický růst a zvýší inflaci. Powell připojí vysvětlení a bude specifikovat výhled. Fed zaujal postoj podobný jiným centrálním bankám hlavních světových ekonomik čelících vysoké inflaci, které právě kvůli tomuto nově zvýrazněnému ekonomickému fenoménu pokračují ve zpřísňování svých monetárních politik, avšak možná méně razantně a opatrněji, než kdyby nedošlo k Ukrajinské krizi. 

Prodeje nových domů (2 2022, 23.3.): Prodeje nových domů mají vůči lednu posílit a zůstat solidní. Přestože ceny domů pokračují silným růstem a hypoteční úrokové sazby výrazně vzrostly, poptávka kvůli robustní ekonomice, trhu práce a růstu mezd zůstává silná. Navíc kupci čekají výraznější vzestup úrokových sazeb a tak se snaží stále využít nyní relativně atraktivní podmínky. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Monetární politika Fedu přes rychlý obrat k restrikci ještě zůstává velmi expanzivní a tím i příznivá pro akcie, dluhopisy a zlato a nepříznivá pro dolar. Robustní trh domů je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro zlato a dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia