Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 15. - 19.8. USA: Slabé výhledy předstihových dat ekonomické aktivity, maloobchodní tržby i prodeje starších domů, solidní nová výstavba, zápis Fedu potvrdí silné zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (8 2022, 15.8.), zahájení a povolení staveb domů (7 2022, 16.8.), maloobchodní tržby (7 2022, 17.8.) zápis zasedání centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky 26. - 27.7. (17.8.), index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (8 2022, 18.8.) a prodeje starších resp. existujících domů (7 2022, 18.8.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 15. - 19.8. Spojených států amerických. Předstihové indikátory ekonomické aktivity z regionů v posledních měsících ztratily stejně jako jejich výhledy, signalizují hospodářskou recesi. Nová výstavba zůstává silná ale prodeje starších domů slábnou. Spotřeba domácností slábne hlavně nízkými maloobchodními tržbami. Fed pokračuje v silném zvyšování úrokových sazeb.

Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (8 2022, 15.8.): Předstihové indikátory ekonomické aktivity z regionů ztratily v posledních měsících stejně jako jejich výhledy, signalizují hospodářskou recesi. Platí to i pro oblast pokrývanou Fedem New Yorku, i když oscilující dynamika ekonomická aktivity za poslední sledovaný měsíc, červenec, ukázala solidní růst. 

Zahájení a povolení staveb domů (7 2022, 16.8.): Nová výstavba zůstává silná. Stavbaři čelí svým potížím limitům nabídky a produkčních zdrojů se silnou inflací vstupů staveb. Tu ale efektivně mohou přenášet na kupce staveb. Ačkoliv poptávka po bydlení se silným růstem úrokových sazeb oslabila, stavbaři stavbami snižují trvalý nedostatek domů a převis poptávky nad nabídkou. 

Maloobchodní tržby (7 2022, 17.8.): Spotřeba domácností slábne hlavně nízkými maloobchodními tržbami. Nominálně sice maloobchodní tržby rostou silně, růst je ale dán hlavně silným cenovým růstem. Spotřeba domácností se přesunula hlavně k službám s otevřenou ekonomikou v mírnějších pozdních fázích koronavirové pandemie. Není divu, indikátory spotřebitelského sentimentu v posledním roce výrazně slábly. 

Zápis zasedání centrální banky Federálního rezervního systému monetární politiky 26. - 27.7. (17.8.): Fed pokračuje v silném zvyšování úrokových sazeb. Na zmíněném zasedání Fed prakticky ničím nepřekvapil. Poslední data signálů ústupu inflace musela centrální banku potěšit, Fed ale ví, že inflaci stále nemá zcela pod kontrolou a již signalizoval další zvýšení úrokových sazeb. 

Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (8 2022, 18.8.): Předstihové indikátory ekonomické aktivity z regionů ztratily v posledních měsících stejně jako jejich výhledy, signalizují hospodářskou recesi. Platí to hlavně pro oblast pokrývanou Fedem Philadelphie,  se začínajícím létem tam aktivita opakovaně klesala. 

Prodeje starších resp. existujících domů (7 2022, 18.8.): Prodeje starších domů slábnou celý tento rok kvůli silným cenám a hlavně silným zdražením hypotečních úvěrů. Růst cen ale ochladil jen mírně, zůstává velmi silný taky kvůli trvalejšímu převisu poptávky nad nabídkou domů, přestože silný pokles poptávky posledních kvartálů tento převis ztlumil. Anualizovaný objem prodejů starších resp. existujících domů je momentálně po poklesech tohoto roku nejslabší od přelomu let 2018 a 2019 s odhlédnutím pádu jejich prodejů během jara 2020 v důsledku zdrcující první vlny koronavirové pandemie. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost předstihových ukazatelů ekonomické aktivity z regionů včetně výhledů, prodejů starších resp. existujících domů a maloobchodních tržeb je nepříznivá pro akcie a dolar a je příznivá pro zlato a dluhopisy. Nová výstavba a maloobchodní tržby si udržují sílu, což je příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Silné zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivé pro dolar. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia