Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 15. - 19.11. eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová potvrdí pokračování monetární ultraexpanze

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (15.11., 16.11., 17.11. a 19.11.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 15. - 19.11. eurozóny. Lagardeová pravděpodobně potvrdí pokračování monetární ultraexpanze.

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové ve Výboru ekonomických a monetárních záležitostí Evropského parlamentu (15.11.), v interview na 10. výročí Financi’Elles (16.11.), ve videovzkazu pro “Female leaders video series” ukázanou na slavnostní události organizované Přáteli IHES na téma “Ženy ve fundamentální vědě” (17.11.), na 31. Frankfurtském evropském bakovním kongresu 2021 na téma “Od oživení k síle” ve Frankfurtu (19.11.) a v Bad Nauheimu (19.11.): Lagardeová pravděpodobně potvrdí pokračování monetární ultraexpanze. ECB pokračuje svoji ultraexpanzivní monetární politiku. Vzhledem k ústupu koronavirové pandemie ale vyvstávají otázky omezení této ultraexpanze. ECB bude vážně zvažovat trvalejší útlum části monetární ultraexpanze, kvantitativního uvolňování, zavedené jako nástroj pomoci ekonomice v době koronavirové pandemie. K jeho využívání se ECB zavázala min. do března 2022 a do konce fáze koronavirové krize. Poslední komentáře Lagardeové ale naznačují, že masivní monetární podpora může trvat déle a to i v případě kvantitativního uvolňování (s odůvodněním tlaku vyšších cen energií a paliv na příjmy domácností). Prezidentka navíc v této souvislosti nevidí zvyšování úrokových sazeb v roce 2022 kvůli tomu, že střednědobý výhled inlface směřuje pod cíl ECB. Pokračování ultraexpanzivní monetární politiky ECB je příznivé pro akcie a dluhopisy a nepříznivé pro euro. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia