Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 14. - 18.3. USA: Silná únorová průmyslová inflace (PPI) a spotřeba domácností, solidní březnová regionální ekonomická aktivita a únorový trh domů, Fed zahajuje zvyšování úrokových sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
11.03.2022
  |  
Josef Kvarda
Index cen průmyslových výrobců (2 2022, 15.3.), index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (3 2022, 25.3.), maloobchodní tržby (2 2022, 16.3.), rozhodnutí centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb (16.3.), zahájení a povolení staveb domů (2 2022, 17.3.), index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (3 2022, 17.3.) a prodeje existujících/ starších domů (2 2022, 18.3.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 14. - 18.3. USA. Silná inflace a robustní růst spotřeby domácností pokračují. Růst regionální ekonomické aktivity trvá, ale je opatrnější než v minulých kvartálech včetně výhledů firem pro druhé pololetí 2022. Fed pravděpodobně zvýší cíl své hlavní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Trh domů včetně nové výstavby a prodejů starších domů zůstává solidní.

Index cen průmyslových výrobců (2 2022, 15.3.): Trysk silného růstu cen neochabuje. Ukrajinská krize tento trend ještě prohloubí. 

Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (3 2022, 25.3.): Index se má zvýšit. Růst ekonomické aktivity se tím zvýší, zůstane ale malý. V prvním kvartálu se zkrátil i půlroční výhled průmyslových firem oblasti, patrně kvůli silné inflací a jí evokovanému růstu úrokových sazeb. 

Maloobchodní tržby (2 2022, 16.3.): Spotřeba domácností silně roste. Domácnostem hraje do karet silný růst ekonomiky, plná zaměstnanost a robustní růst nominálních mezd. Koronavirové strasti jsou momentálne v pozadí a Ukrajinská krize ještě nezačala působit, navíc ani ona se do konzumních trendu amerických domácností pravděpodobně tolik nepromítne. Maloobchodní tržby dosud příliš neskřípla ani silná inflace ani růst tržních úrokových sazeb, dopad těchto jevů se ale teprve projeví později. 

Rozhodnutí centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb (16.3.): Fed dle očekávání trhu poté co uzavřel čisté nákupy cenných papírů má dle trhu zvýšit cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 25 bps na 0,5 %. není v komforní situaci, sice má splněno v otázce trhu práce, který je ve stavu dlouhodobého cíle Fedu plné zaměstnanosti, inflace však zůstává silná. Ukrajinská krize pravděpodobně sníží růst ekonomiky a krátkodobě inflaci ještě zvýší. 

Zahájení a povolení staveb domů (2 2022, 17.3.): Nová výstavba pokračuje v robustním růstu. Dohání tak manko za silnou poptávkou po domech, která silně tlačí růst cen nemovitostí. Jenže produkční omezení stavby brzdí a navíc se stahují bouřková mračna nemalého růstu úrokových sazeb, která omezí poptávku i nabídku domů. 

Index současné obecné ekonomické aktivity Federální rezervní banky Philadelphie (3 2022, 17.3.): Index se má dle trhu drobně snížit. I přes lehký pokles by růst ekonomické aktivity měl zůstat solidní. Výhled průmyslových firem oblasti pro druhé pololetí roku 2022 vloni silně klesl a od té doby zůstává opatrně optimistický. 

Prodeje existujících/ starších domů (2 2022, 18.3.): Prodeje starších domů zůstávají solidní při silném růstu cen a rekordně nízké nabídce domů k prodeji. Klid před bouří rostoucích úrokových sazeb, která omezí poptávku, ochladí růst cen domů a tím i zvýší nabídku domů. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy, dolar a zlato. Solidní růst regionální ekonomické aktivity, spotřeby domácností a trhu domů je příznivý pro akcie a dolar, nepříznivý pro zlato a dluhopisy. Monetární politika Fedu zůstává silně expanzivní a tím i příznivá pro akcie a dluhopisy a zlato a nepříznivá pro dolar, trh však již několik měsíců expanzi přitlumuje. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia