Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 14. - 18.2. eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová stále čeká pokles inflace a potvrzuje i útlum ultraexpanze monetární politiky, indexy ZEW mají v únoru lehce posílit

Makroekonomický zpravodaj
  |  
11.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (14.2.) a indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání a současné ekonomické situace Německa (2 2022, 15.2.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 14. - 18.2. eurozóny. Prezidentka ECB Lagardeová stále čeká pokles inflace a potvrzuje i útlum ultraexpanze monetární politiky. Indexy ZEW ekonomického sentimentu očekávání a současné situace mají v únoru lehce posílit.

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové k 20. výročí bankovek a mincí eura na plenárním zasedání Evropského parlamentu (14.2.) a uvozovací vystoupení Lagardeové k výroční zprávě ECB 2020 na plenárním zasedání Evropského parlamentu (14.2.): Prezidentka ECB Lagardeová stále čeká pokles inflace a potvrzuje však i útlum ultraexpanze monetární politiky, protože inflace je i v Evropě vysoká. Zatím pouze v podobě útlumu nákupu cenných papírů, zatímco zvyšování úrokových sazeb Lagardeová stále odmítá kvůli rezervám trhů práce a nemovitostí Evropy. 

Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání a současné ekonomické situace Německa (2 2022, 15.2.): Indexy ZEW ekonomického sentimentu očekávání a současné situace mají v únoru lehce posílit. Hlavně ekonomická veřejnost ve zvýšené míře věří v další ústup koronavirové pandemie. Zajímavostí detailů posledních zpráv indexů ZEW byl opakovaný značný pokles inflačních očekávání i přes opakované sílení inflace. Současná ekonomická situace je podle ZEWu v Německu resp. eurozóně slabá, pro druhé pololetí jsou ale očekávání silná. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Monetární politika ECB sice směřuje k útlumu podpory ekonomiky, ta by však přesto měla zůstat trvale ultraexpanzivní což je příznivé pro akcie a dluhopisy, nepříznivé pro euro. Data indexu ZEW jsou pro trhy smíšená. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia