Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 13. - 17.12. USA: Průmyslová inflace, maloobchodní tržby a nová výstavba v listopadu stále robustní stejně i prosincová regionální ek. aktivita, Fed může zrychlit útlum QE a přiblížit zvyšování úr. sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Index cen producentů PPI (11 2021, 14.12.), maloobchodní tržby (11 2021, 15.12.), index současné obecné ekonomické aktivity dle firem zpracovatelského průmyslu Federální rezervní banky New Yorku (12 2021, 15.12.), rozhodnutí Federálního rezervního systému monetární politiky včetně kvantitativního uvolňování a úrokových sazeb (15.12.), index současné obecné ekonomické aktivity dle firem zpracovatelského průmyslu Federální rezervní banky Philadelphia (12 2021, 16.12.) a zahájení a povolení staveb domů (11 2021, 16.12.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 13. - 17.12. Spojených států amerických. Inflace je nadále silná i na produkční úrovni, spotřeba domácností robustně roste stejně jako regionální ekonomická aktivita a trh domů. Fed nastoupil cestu útlumu kvantitativního uvolňování, nedávno však guvernér Powell naznačil vzhledem k síle inlface a oživení trhu práce možnost zrychení redukce a uspíšení výhledu zvyšování úrokových sazeb.

Index cen producentů PPI (11 2021, 14.12.): Inflace je nadále silná i na produkční úrovni. Zakolísání cen energií v závěru roku inflaci může v dalších měsících poněkud přibrzdit, odbržděné ale zůstává inlfační jádro bez cen potravin a energií. Powell nedávno explicitně upustil od přívlástku inlface “dočasná”. Přesto guvernér čeká, že inflace klesne ve druhém pololetí 2022. 

Maloobchodní tržby (11 2021, 15.12.): Spotřeba domácností robustně roste. Po koronavirové pandemii v otevřené ekonomice lidé dohánějí zmeškanou spotřebu, nahrává k tomu rychlejší růst mezd, oživující trh práce i rekordně valuovaný akciový trh. 

Index současné obecné ekonomické aktivity dle firem zpracovatelského průmyslu Federální rezervní banky New Yorku (12 2021, 15.12.): Regionální ekonomická aktivita solidně roste. Podle trhu index poněkud klesne se znamením dílčího snížení růstu současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslníků ze silné na solidní rychlost. Výhledy těchto firem pro ekonomickou aktivitu pro první pololetí nadále naznačují pokračování jejího solidního růstu. 

Rozhodnutí Federálního rezervního systému monetární politiky včetně kvantitativního uvolňování a úrokových sazeb (15.12.): Fed nastoupil cestu útlumu kvantitativního uvolňování, nedávno však guvernér Powell naznačil vzhledem k síle inlface a oživení trhu práce možnost zrychení redukce a uspíšení výhledu zvyšování úrokových sazeb. Powell naznačil ještě možnost zásahu do úvah centrální banky nového koronavirového druhu omikron, nicméně s uklidněním od nejvyšší autority koronavirové pandemie doktora Anthony Fauci, ředitel Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci Spojených států amerických zřejmě omikron zůstane při rozhodnutí, komentářích a projekcích na vedlejší koleji. 

Index současné obecné ekonomické aktivity dle firem zpracovatelského průmyslu Federální rezervní banky Philadelphia (12 2021, 16.12.): Regionální ekonomická aktivita solidně roste. Podle trhu index značně klesne, nicméně přes snížení růst současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslníků zůstane silný. Výhledy těchto firem pro ekonomickou aktivitu pro první pololetí nadále naznačují opatrné očekávání jejího pomalejšího růstu. 

Zahájení a povolení staveb domů (11 2021, 16.12.): Nová výstavba pokračuje v solidním růstu. Poptávka po domech zůstává silná i vzhledem k růstu tržních úrokových sazeb a nebezpečí inflace, takže roste i nabídka. Zatím však ne tolik aby zvládla pokrýt deficit vůči nabídce. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silná produkční inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy a zlato a je dobrá pro dolar. Robustní růst spotřeby domácností, regionální ekonomické aktivity a trhu domů je příznivý pro akcie a dolar a nepříznivý pro dluhopisy a zlato. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia