Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 13. - 17.12. eurozóna: Předstihové indikátory ekonomické aktivity PMI a Ifo v prosinci podle trhu oslabily, ECB úrokové sazby nezmění, směřuje však k omezení kvantitativního uvolňování

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Index PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (12 2021, 16.12.), rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně kvantitativního uvolňování a úrokových sazeb (16.12.) a index podnikatelského klimatu Německa Ifo (12 2021, 17.12.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 13. - 17.12 eurozóny. Vůči listopadu mají předstihové indikátory oslabit, tj. indexy PMI Francie, Německa a eurozóny by měly ukázat poněkud nižší dynamiku růstu, zatímco index Ifo by zapsal již 6. meziměsíční pokles v řadě. ECB úrokové sazby nezmění, naznačuje ale redukci kvantitativního uvolňování.

Index PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny (12 2021, 16.12.): Vůči listopadu mají předstihové indikátory oslabit, tj. indexy PMI Francie, Německa a eurozóny by měly ukázat poněkud nižší dynamiku růstu. Přesto růst aktivity zpracovatelského průmyslu eurozóny by měl zůstat silný a růst aktivity služeb a ekonomické aktivity solidní. Aktivita ve službách a zpracovatelského průmyslu by měla růst v Německu drobně resp. silně, naopak ve Francii se čeká růst obou odvětví podobně solidní. 

Rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně kvantitativního uvolňování a úrokových sazeb (16.12.): ECB úrokové sazby nezmění, naznačuje ale redukci kvantitativního uvolňování. Podoba tohoto kroku vzhledem k mimořádným nejistotám koronavirové pandemie a inflace ale ani v posledních dnech nebyla zřejmá. Podle prozatímních informací bankéři se zvyšováním úrokových sazeb nepočítají minimálně ještě v roce 2022. 

Index Ifo (12 2021, 17.12.): Vůči listopadu mají předstihové indikátory oslabit. Index Ifo by zapsal již 6. meziměsíční pokles v řadě. Pokles druhého pololetí tohoto roku roztlačil zpracovatelský průmysl, s poryvem koronavirové pandemie se opět přidalo snížení optimismu služeb a obchodu. Naopak drobné oživování sentimentu během celé koronavirové pandemie od propadu na jaře 2020 si udržuje stavebnictví. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Předstihové ukazatele ekonomické aktivity ve druhém pololetí trendově slábnou, což je nepříznivé pro akcie a euro a příznivé pro dluhopisy, na druhou stranu by si i na konci roku měly udržet solidní hladiny. Podobně útlum expanze monetární politiky ECB bude nepříznivý pro akcie a dluhopisy a dobrý pro euro, ale míra podpory ze strany centrální banky zůstane ultrauvolněná. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia