Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 11. - 15.4. eurozóna: Indexy ZEW ekonomického sentimentu očekávání i současné situace mají ještě v dubnu silně klesnout, ECB úrokové sazby nezmění

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání a současné situace (4 2022, 12.4.) a rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně úrokových sazeb a nákupu cenných papírů (14.4.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 11. - 14.4. eurozóny. Indexy ZEW ekonomického sentimentu očekávání i současné situace mají ještě v dubnu silně klesnout, ECB úrokové sazby nezmění.

Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání a současné situace (4 2022, 12.4.): Indexy ZEW ekonomického sentimentu očekávání i současné situace mají ještě v dubnu silně klesnout. V březnu pád ekonomických očekávání kvůli válce na Ukrajině překonal dosud rekordní oslabení sentimentu s vpádem koronavirové pandemie. Prudce kleslo i hodnocení ekomického sentimentu současné situace. Další očekáváné oslabení patrně vyplývá z toho, že válka stále pokračuje, ropa i ceny během ní silně vzrostly a ekonomická aktivita poněkud oslabila. 

Rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně úrokových sazeb a nákupu cenných papírů (14.4.): ECB úrokové sazby nezmění. Banka omezuje expanzi monetární politiky (která stále je ultrasilná) kvůli vysoké inflaci. Omezení pro druhé čtvrtletí akcelerovalo na posledním zasedání monetární politiky 10.3. v důsledku zvýšení (hlavně) inflačních rizik. ECB dokonce naznačila možnost utnutí kvantitativního uvolňování v podobě zastavení nákupu cenných papírů od třetího čtvrtletí, pokud podle ECB “střednědobý inflační výhled neoslabí”. Pokud ECB bude v blízké budoucnosti sahat ke zvyšování úrokových sazeb, nejdřívější termín připadá v úvahu čtvrtý kvartál 2022. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost ekonomického senitmentu je nepříznivá pro akcie a euro a je příznivá pro dlouhopisy. I před krácení zůstává expanze monetární politiky EXB ultrasilná a tím i příznivá pro akcie a dluhopisy a nepříznivá pro euro. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia