Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 11. - 15.10. USA: Zářijová inflace (CPI a PPI) stále vysoká se známkami kulminace, zápis Fedu naznačí časování útlumu QE, růst maloobchodních tržeb má v září zesílit, index Fedu NY v říjnu so

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelských cen CPI (9 2021, 13.10.), zápis z asedání centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování (21. - 22.9., 13.1.), index produkčních cen PPI (9 2021, 14.10.), maloobchodní tržby (9 2021, 15.10.) a index ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (10 2021, 15.10.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 11. - 15.10. Spojených států amerických. Inflace na spotřebitelské i produkční úrovni má v září potvrdit, že její zvyšování už nepokračuje, přesto má zůstat vysoká. Zápis zasedání Fedu monetární politiky, na kterém cíl úrokové sazby ani kvantitativní uvolňování změněny nebyly ale bylo naznačeno přiblížení zahájení útlumu nákupu cenných papírů ukáže, za jak dlouho ultraexpanzi monetární politiky Fed skutečně začne zkracovat. Maloobchodní tržby po uklidnění svého rapidního růstu ze začátku roku mají opět zesílit. Růst regionální ekonomické aktivity s kolísáním své dynamiky má zůstat solidní.

Index spotřebitelských cen CPI (9 2021, 13.10.): Inflace na spotřebitelské i produkční úrovni má v září potvrdit, že její zvyšování už nepokračuje, přesto má zůstat vysoká. Právě jádrová spotřebitelská inflace (bez cen potravin a energií), ačkoliv meziročně dosahuje 4  % v posledních měsících anualizovaná meziměsíční dynamika ukazuje růst pouze kolem 2 %. 

Zápis zasedání centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování (21. - 22.9., 13.1.): Zápis zasedání Fedu monetární politiky, na kterém cíl úrokové sazby ani kvantitativní uvolňování změněny nebyly ale bylo naznačeno přiblížení zahájení útlumu nákupu cenných papírů ukáže, za jak dlouho ultraexpanzi monetární politiky Fed skutečně začne zkracovat. Zdá se, že jediným hlavním důvodem vyčkávání Fedu s avizovanou redukcí monetární podpory je nejistota oživování trhu práce v souvislosti s nečekaně prudkým oslabením růstu zaměstnanosti v srpnu kvůli rozmachu koronavirové vlny způsobené kmenem delta a následným přitlumením aktivity služeb zejména těch citlivých na sociální kontakt (volný čas, ubytování, stravování, cestování apod.)

Index produkčních cen PPI (9 2021, 14.10.): Inflace na spotřebitelské  i produkční úrovni má v září potvrdit, že její zvyšování už nepokračuje, přesto má zůstat vysoká. Produkční ceny rostou stále velmi silně, přesto aktuální anualizovaná meziměsíční dynamika kolem 6 - 7 % již opakovaně přestává překračovat a tím i táhnout výš meziroční inflaci, která se pohybuje v úrovních 7 - 8 %. Inflační tlaky nicméně zůstávají v produkční sféře silné. 

Maloobchodní tržby (9 2021, 15.10.): Maloobchodní tržby po uklidnění svého rapidního růstu ze začátku roku mají opět zesílit. Jejich sinusoida je ovlivněna jednak přirozenou korekcí růstové rakety prvního kvartálu, odfázováním štědrých fiskálních dávek ale i aktuálním průběhem koronavirové pandemie. 

Index ekonomické aktivity Federální rezervní banky New Yorku (10 2021, 15.10.): Růst regionální ekonomické aktivity s kolísáním své dynamiky má zůstat solidní. Regionální zpravodajství potvrzuje i národní indikátory zpracovatelského průmyslu: trvající velmi silné cenové tlaky, zpožďování dodávek a hořekování firem s potížemi obsazovat jimi nabízené volné pracovní pozice. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Silná inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy a zlato a je příznivá pro dolar. Náběh k redukci ultraexpanzivní monetární politiky posiluje dolar a hrozí oslabit  akcie, dluhopisy i zlato. Záleží ovšem na tom, jak silné omezení bude, pokud bude pozvolné, akcie, dluhopisy a zlato by nemuseli tolik oslabit. Robustní maloobchodní tržby a regionální ekonomická aktivita jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy.   

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání