Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 10. - 14.1. eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová potvrdí útlum monetární ultrexpanze, HDP Německa v bouřlivém roce 2021 otočil do růstu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
07.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (11.1, 14.1.) a hrubý domácí produkt Německa (2021, 14.1.) je hlavní makroekonomickou událostí týdne 10. - 14.1. eurozóny. Prezidentka ECB Lagardeová potvrdí útlum monetární ultraexpanze. Růst ekonomiky má podle trhu dosáhnout 2,7 % po poklesu poklesu 4,6 % v roce 2020.

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na virtuálním obřadu Změna úřadu v Deutsche Bundesbance (11.1.) a na konferenci výborů komunitních a evropských záležitostí parlamentů Evropské unie (14.1.): Prezidentka ECB Lagardeová potvrdí útlum monetární ultraexpanze. K tomu dochází kvůli značnému růstu inflace, který stále trvá. 

Hrubý domácí produkt Německa (2021, 14.1.): Růst ekonomiky má podle trhu dosáhnout 2,7 % po poklesu poklesu 4,6 % v roce 2020. Rok 2020 byl zásadně ovlivněn nástupem globální koronavirové pandemie, která se zavřením hospodářství ve druhém čtvrtletí přinesla bezprecedentně rychlou a prudkou depresi. Prudké oživení ekonomiky s otevřením ekonomiky a se zahájením fiskální a monetární ultraexpanze střídal další útlum ekonomické aktivity ke konci roku s další aktivitou koronavirové pandemie. Hlavně kvůli pádu ekonomiky na jaře i přes zlepšení ve druhé polovině roku tak z toho byl silný celoroční pokles ekonomiky. V roce 2021 koronavirová pandemie německé hospodářství tak jako jiné ekonomiky opět trápila, tentokrát hlavně v prvním čtvrtletí a pak v závěru roku. Navíc se ve druhém pololetí přidaly druhotné, ekonomické potíže, tedy omezení strany nabídky a silný růst inflace postihující hlavně zpracovatelský průmysl. To německá ekonomika, v které má zpracovatelský průmysl větší podíl pocítila stejně jako Česko více, než řada dalších ekonomik Evropské unie. Na druhou stranu se hospodářství lépe zadaptovalo na nové prostředí se stále silnou podporou monetární a fiskální ultraexpanze. V celkovém efektu i díky nízké srovnávací bázi roku 2020 tak hospodářství loni robustně vzrostlo. Příznivý výhled pro rok 2022 předpokládá další redukci vlivu koronavirové pandemie na hospodářství, omezení produkčních limitů a pokles inflace. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Pokračující ultraexpanze monetární politiky ECB je stále příznivá pro akcie a dluhopisy, nepříznivá pro euro. Banka ji nicméně začíná omezovat. Oživující ekonomika je příznivá pro akcie a euro a nepříznivá pro dluhopisy. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia