Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 1. - 5.8. ČR: Trh práce zůstává silný, trajektorie zvyšování úrokových sazeb se pravděpobně zmírní nebo zastaví, útlum maloobchodu pokračuje

Makroekonomický zpravodaj
  |  
29.07.2022
  |  
Josef Kvarda
Měsíční data trhu práce dle Českého statistického úřadu (6 2022, 1.8.), rozhodnutí České národní banky monetární politiky (4.8.) a maloobchodní tržby (6 2022, 5.8.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události České republiky týdne 1. - 5.8. Trh práce zůstává silný. Změny bankovní rady České národní banky se pravděpodobně propíší do trajektorie zvyšování úrokových sazeb jejím zmírněním nebo zastavením. Maloobchodní aktivita pokračuje v útlumu.

Měsíční data trhu práce dle Českého statistického úřadu (6 2022, 1.8.): Trh práce zůstává silný. Ekonomika stále pokračuje v solidním růstu, což generuje sílu trhu práce, na druhou stranu množství rizik může posilování trhu práce alespoň pozastavit. 

Rozhodnutí České národní banky monetární politiky (4.8.): Změny bankovní rady České národní banky se pravděpodobně propíší do trajektorie zvyšování úrokových sazeb jejím zmírněním nebo zastavením. Vyplývá to z vyjádření nastupujících nových členů bankovní rady Evy Zamrazilové a Jan Fraita. Předpokládají brzké zlepšení inflačního vývoje a proto nechtějí dále výrazně zvyšovat úrokové sazby. Pokud se tento předpoklad potvrdí, mohla by jejich preference převážit většinový názor bankovní rady směrem ke stabilitě úrokových sazeb. Jenže inflace zůstává stále velmi silná a pokud nedojde k jejímu markantnímu snížení, zvýšení úrokových sazeb bude výraznější. 

Maloobchodní tržby (6 2022, 5.8.): Aktivita maloobchodu pokračuje v útlumu. Spotřeba domácností se přesunula od zboží k službám, navíc pád spotřebitelského sentimentu na dlouhodobé minimum bude dostávat pod ostrý tlak celkovou spotřebu domácností. Ta se již v prvním kvartálu dostala do recese. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Síla trhu práce je příznivá pro akcie a korunu a nepříznivá pro dluhopisy. Zvyšování úrokových sazeb je nepříznivé pro akcie a dluhopisy a je příznivé pro korunu. Slabost maloobchodních tržeb je příznivá pro dluhopisy a je nepříznivá pro akcie a korunu. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia