Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 1. - 5.11. ČR: Trh práce (ČSÚ) a maloobchod posilovaly i v září, ČNB opět výrazně zvýší úrokové sazby

Makroekonomický zpravodaj
  |  
29.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Zpráva trhu práce Českého statistického úřadu (9 2021, 2.11.), rozhodnutí České náordní banky monetární politiky (4.11.) a maloobchodní tržby (9 2021, 5.11.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 1. - 5.11. České republiky. Trh práce od konce prvního kvartálu s ústupem koronavirové pandemie opět začal posilovat. ČNB naznačuje další zvýšení úrokových sazeb, které by mělo být opět větší, než standardní zvyšování o 0,25 procentního bodu. Maloobchodní tržby pokračují v oživení.

Zpráva trhu práce Českého statistického úřadu (9 2021, 2.11.): Trh práce od konce prvního kvartálu s ústupem koronavirové pandemie opět začal posilovat. Přestože ekonomika zápolí s produkčními limity materiálů a pracovních zdrojů zejména ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví a se znovurostoucími případy koronaviru, jde již o mnohem menší potíže než v případě zavřeného hospodářství během pandemie a posilování trhu práce by to nemělo zastavit. 

Rozhodnutí České národní banky monetární politiky (4.11.): ČNB naznačuje další zvýšení úrokových sazeb, které by mělo být opět větší, než standardní zvyšování o 0,25 procentního bodu. Trh čeká zvýšení 50 bps. ČNB zahájila cyklus zvyšování úrokových sazeb v červnu, kdy stejně jako poté v srpnu zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu 25 bps a na posledním zasedání monetární politiky dokonce nečekaně prudce 75 bps. Důvodem jsou inflační nebezpečí ve spojení s přehřívající se ekonomikou, trhem práce a realit a s nabídkovým šokem v podobě silného růstu cen komodit a energií. Inlface je silnější delší čas, než se čekalo. ČNB se obává odkotvení inflačních očekávání a trvalejšího růstu inflace. Navíc považuje monetární politiku přes poslední výrazné zpřísnění za stále velmi rozvolněnou. Výraznější zvyšování úrokových sazeb bude pokračovat již od příštího zasedání monetární politiky včetně úrokových sazeb ČNB 4.11. a v prosinci. ČNB může úrokové sazby zvyšovat klidně min. do prvního kvartálu 2022 v tempech cca 50 bps/zasedání někam k 3 %.

Maloobchodní tržby (9 2021, 5.11.): Maloobchodní tržby pokračují v oživení. Spotřeba domácností po výpadku aktivity zpracovatelského průmyslu resp. exportu je hlavním tahounem růstu ekonomiky, přesto oživení není zatím tak silné, jak se čekalo. Spotřebitelé jsou možná zaskočeni silnou inflací. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Robustní trh práce a spotřeba domácností jsou příznivé pro akcie a korunu a nepříznivé pro dluhopisy. Razantní zvyšování úrokových sazeb je naopak nepříznivé pro akcie a dluhopisy a je dobré pro korunu, nicméně monetární politika zůstává ještě expanzivní a úrokové sazby jsou nízko.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia