Makroekononomické události ČR: Růst HDP prvního čtvrtletí citelně zpomalil, ale značně méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt České republiky v prvním čtvrtletí citelně zpomalil svůj růst, ale značně méně, než se čekalo. I tak se jedná o citelné zpomalení růstu ekonomiky. Růst ekonomiky zůstává silný. Růst HDP mezičtvrtletně klesl na 0,7 % z 0,8 % v předchozím kvartálu, trh čekal jeho větší zpomalení na 0,3 %. Meziročně ekonomika vzrostla 4,6 %, trh čekal její růst 4,2 % po růstu 3,6 % v předchozím kvartálu. Od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020 hospodářský cyklus odrážel vlny výskytů onemocnění a tím i zavírání a otevírání ekonomiky. Od poloviny roku 2021 bylo oživení růstu ekonomiky zbržděné produkčními omezeními světové ekonomiky v podobě nedostatku výrobních komponentů. To se projevilo ve výpadcích zpracovatelského průmyslu a exportu, na nichž je česká ekonomika značně závislá. Zpracovatelský průmysl narážel na kapacitní potíže, nedostek pracovních sil a vstupů produkce, prodlužování dodacích termínů a zesílení inflace. Navíc firmy v přetrvávající hospodářské slabosti proto otálely s investicemi. Efekt se znásobil tím, že stejné problémy stlačilo ke stagnaci i německou ekonomiku (o dost více, než jiné ekonomiky eurozóny), nejvýznamnějšího partnera českého hospodářství. Ukrajinská krize zatím příliš neporušila růst ekonomiky prvního kvartálu, ovlivnila totiž až druhou polovinu prvních tří měsíců roku. Zatím i přes nepříznivý dopad na inflaci a úrokové sazby nestihla výrazněji ovlivnit domácí sektor hospodářství expandující v ozvěnách otevřené postpandemické ekonomiky. Otazníky visí nad celým rokem, kdy se více projeví pokles poptávky rapidním zvýšením úrokových sazeb posledního roku, zpomalení světové ekonomiky i vysoká inflace. Guvernér České národní banky nedávno vyjádřil obavy z recese, v podobném duchu (pohledem ekonomiky Spojených států amerických) 21.4. hovořil i guvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému Jerome Powell.

Česká republika: Hrubý domácí produkt (1Q 2022, mezikvartální změna, očištěno o rozdílné ceny, sezónní efekt a rozdílný počet pracovních dnů) 

Skutečnost:    0,7 %    
Očekávání:     0,3 %     
Předchozí:     0,8 %

Česká republika: Hrubý domácí produkt (1Q 2022, meziroční změna, očištěno o rozdílné ceny, sezónní efekt a rozdílný počet pracovních dnů)

Skutečnost:   4,6 %
Očekávání:    4,2 %
Předchozí:     3,6 % 

Hrubý domácí produkt České republiky v prvním čtvrtletí citelně zpomalil svůj růst, ale značně méně, než se čekalo.  I tak se jedná o citelné zpomalení růstu ekonomiky. Růst ekonomiky zůstává silný. Od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020 hospodářský cyklus odrážel vlny výskytů onemocnění a tím i zavírání a otevírání ekonomiky. Od poloviny roku 2021 bylo oživení růstu ekonomiky zbržděné produkčními omezeními světové ekonomiky v podobě nedostatku výrobních komponentů. To se projevilo ve výpadcích zpracovatelského průmyslu a exportu, na nichž je česká ekonomika značně závislá. Zpracovatelský průmysl narážel na kapacitní potíže, nedostek pracovních sil a vstupů produkce, prodlužování dodacích termínů a zesílení inflace. Navíc firmy v přetrvávající hospodářské slabosti proto otálely s investicemi. Efekt se znásobil tím, že stejné problémy stlačilo ke stagnaci i německou ekonomiku (o dost více, než jiné ekonomiky eurozóny), nejvýznamnějšího partnera českého hospodářství. Ukrajinská krize zatím příliš neporušila růst ekonomiky prvního kvartálu, ovlivnila totiž až druhou polovinu prvních tří měsíců roku. Zatím i přes nepříznivý dopad na inflaci a úrokové sazby nestihla výrazněji ovlivnit domácí sektor hospodářství expandující v ozvěnách otevřené postpandemické ekonomiky. Otazníky visí nad celým rokem, kdy se více projeví pokles poptávky rapidním zvýšením úrokových sazeb posledního roku, zpomalení světové ekonomiky i vysoká inflace. Guvernér České národní banky nedávno vyjádřil obavy z recese, v podobném duchu (pohledem ekonomiky Spojených států amerických) 21.4. hovořil i guvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému Jerome Powell. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia