Makroekonomické události USA: Trh práce pokračoval i v březnu pokračoval v silném růstu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
06.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Zaměstnanost v nezemědělském sektoru Spojených států amerických v březnu sice nerostla tak rychle, jak čekal trh, ovšem v součtu revizí navýšení růstu zaměstnanosti za únor a leden data posilování trhu práce opět překonala očekávání ekonomů. Míra nezaměstnanosti klesla o něco víc, než se čekalo. Současně opět rostl objem míry pracovní síly a míry zaměstnanosti dle průzkumu domácností. Trend oživení trhu práce trvá. Zaměstnanost vzrostla 431 000, trh čekal její růst 490 000. Za únor byl její růst zvýšen o 72 000 na 750 000 z 481 000 a lednový růst byl zvýšen o 23 000 na 504 000 z 481 000. V součtu za leden a únor tak byl před měsícem hlášený růst zaměstnanosti zvýšen o 95 000. Celkově tak v období leden - březen růst zaměstnanosti překonal očekávání o 36 000, tedy 12 000/měsíc. Míra nezaměstnanosti v klesla trochu víc, než se čekalo na 3,6 % z únorových 3,8 %, trh čekal její mírnější pokles jen na 3,7 %. Vůči únoru zpomalil silný růst zaměstnanosti produkčních odvětví (zejména stavebnictví) ovšem i dominantního odvětví služeb (vcelku rovnoměrně ve velké většině podsektorů služeb). Trh práce se tak již nachází v pásmu plné zaměstnanosti, ekonomika je tím připravena pro zvyšování úrokových sazeb. S oživením ekonomiky a otevíráním škol se nezaměstnaní a lidé mimo evidenci pracovní síly včetně rodičů starajících se o děti vrací přímo do zaměstnání a míra nezaměstnanosti tak bude nadále klesat. Růst zaměstnanosti by měl pokračovat kvůli oživení ekonomiky a trhu práce, v důsledku účinků vakcinace obyvatelstva a oslabení vlivu koronaviru a kvůli pokračující silné podpoře ekonomiky státem a centrální bankou.

USA: Počet pracovních míst mimo zemědělství (3 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:     431 000
Očekávání:       490 000
Předchozí:    750 000 (2 2022 revize z 678 000), 504 000 (1 2022 revize z 481 000)

USA - Míra nezaměstnanosti (3 2022)

Skutečnost:    3,6 % 
Očekávání:      3,7 %
Předchozí:       3,8 %

Rozbor: Zaměstnanost v nezemědělském sektoru Spojených států amerických v březnu sice nerostla tak rychle, jak čekal trh, ovšem v součtu revizí navýšení růstu zaměstnanosti za únor a leden data posilování trhu práce opět překonala očekávání ekonomů.  Míra nezaměstnanosti klesla o něco víc, než se čekalo. Současně opět rostl objem míry pracovní síly a míry zaměstnanosti dle průzkumu domácností. Trend oživení trhu práce trvá. 

V součtu za leden a únor tak byl před měsícem hlášený růst zaměstnanosti zvýšen o 95 000. Celkově tak v období leden - březen růst zaměstnanosti překonal očekávání o 36 000, tedy 12 000/měsíc. 

Vůči únoru zpomalil silný růst zaměstnanosti produkčních odvětví (zejména stavebnictví) ovšem i dominantního odvětví služeb (vcelku rovnoměrně ve velké většině podsektorů služeb). 

Hodnocení: Zaměstnanost v nezemědělském sektoru Spojených států amerických v březnu sice nerostla tak rychle, jak čekal trh, ovšem v součtu revizí navýšení růstu zaměstnanosti za únor a leden data posilování trhu práce opět překonala očekávání ekonomů.  Míra nezaměstnanosti klesla o něco víc, než se čekalo. Současně opět rostl objem míry pracovní síly a míry zaměstnanosti dle průzkumu domácností. Trend oživení trhu práce trvá. 

Trh práce se tak již nachází v pásmu plné zaměstnanosti, ekonomika je tím připravena pro zvyšování úrokových sazeb. S oživením ekonomiky a otevíráním škol se nezaměstnaní a lidé mimo evidenci pracovní síly včetně rodičů starajících se o děti vrací přímo do zaměstnání a míra nezaměstnanosti tak bude nadále klesat. Růst zaměstnanosti by měl pokračovat kvůli oživení ekonomiky a trhu práce, v důsledku účinků vakcinace obyvatelstva a oslabení vlivu koronaviru a kvůli pokračující silné podpoře ekonomiky státem a centrální bankou. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia