Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace (PCE) v červenci podle očekávání, nadále silná

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Spotřebitelská inflace Spojených států amerických v červenci byla opět silná, dle očekávání. Silné je i inflační jádro. Index cen spotřebitelských výdajů PCE meziměsíčně vzrostl 0,4 % po růstu 0,5 % v červnu. Jeho meziroční růst posílil na 4,2 % z růstu 4,0 % v červnu. Jádrový index cen PCE (bez potravin a energií) meziměsíčně vzrostl dle očekávání 0,3 % po růstu 0,5 % v červnu. Jeho meziroční růst dle očekávání byl 3,6 % po růstu 3,6 % (revize navýšení z růstu 3,5 %) v červnu. Omezení agregátní nabídky v důsledku koronavirové pandemie v souvislosti s oživením agregátní poptávky se současným útlumem pandemie a otevíráním obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky v důsledku progresivní vakcinační kampaně včetně ultraexpanzivní monetární a fiskální politiky přináší růst inflačních očekávání a tlaků, o kterém centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, říká, že bude jen krátkodobý a že se inflace po očekáváném růstu vrátí k jejímu cíli 2 %. Proto Fed s ohledem na inflaci současné téměř nulové úrokové sazby tak chce bez ohledu na očekávaný růst inflace držet do doby dosažení jeho druhého cíle, plné zaměstnanosti, který vzhledem k řadě mimořádně mohutných prorůstových stimulů a v současnosti nestandardní dočasné povaze nezaměstnanosti (její velká část je dočasná kvůli stále značně zavřeným odvětvím služeb citlivých na sociální kontakt, pohostinství, ubytovací služby, doprava, cestovní ruch, rekreace, volný čas a rovněž kvůli zavřeným školám suspendujících ze zaměstnání rodiče dětí) může být naplněn brzy s předpokladem účinné rychlé plošné vakcinační kampaně vedoucí k omezení koronavirové pandemie a otevírání obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky. Významnější posun zmírnění slabosti trhu práce pak pravděpodobně zahájí první krok redukce ultraexpanzivní monetární politiky Fedu, snížení objemu kvantitativního uvolňování v podobě omezení nákupu cenných papírů, již ve druhém pololetí 2021.

USA: Index cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE, 7 2021, meziměsíční změna)

Skutečnost:    0,4 %
Očekávání:   
Předchozí:      0,5 %

USA: Index cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE, 7 2021, meziroční změna)

Skutečnost:  4,2 %
Očekávání:   
Předchozí:    4,0 %

USA: Index jádrových cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE bez cen potravin a energií, 7 2021, meziměsíční změna)

Skutečnost:   0,3 %
Očekávání:    0,3 %
Předchozí:     0,5 %

USA: Index jádrových cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE bez cen potravin a energií, 7 2021, meziroční změna)

Skutečnost:   3,6 %
Očekávání:    3,6 %
Předchozí:     3,6 % (revize z 3,5 %)

Spotřebitelská inflace Spojených států amerických v červenci byla opět silná, dle očekávání. Silné je i inflační jádro. Omezení agregátní nabídky v důsledku koronavirové pandemie v souvislosti s oživením agregátní poptávky se současným útlumem pandemie a otevíráním obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky v důsledku progresivní vakcinační kampaně včetně ultraexpanzivní monetární a fiskální politiky přináší růst inflačních očekávání a tlaků, o kterém centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, říká, že bude jen krátkodobý a že se inflace po očekáváném růstu vrátí k jejímu cíli 2 %. Proto Fed s ohledem na inflaci současné téměř nulové úrokové sazby tak chce bez ohledu na očekávaný růst inflace držet do doby dosažení jeho druhého cíle, plné zaměstnanosti, který vzhledem k řadě mimořádně mohutných prorůstových stimulů a v současnosti nestandardní dočasné povaze nezaměstnanosti (její velká část je dočasná kvůli stále značně zavřeným odvětvím služeb citlivých na sociální kontakt, pohostinství, ubytovací služby, doprava, cestovní ruch, rekreace, volný čas a rovněž kvůli zavřeným školám suspendujících ze zaměstnání rodiče dětí) může být naplněn brzy s předpokladem účinné rychlé plošné vakcinační kampaně vedoucí k omezení koronavirové pandemie a otevírání obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky. Významnější posun zmírnění slabosti trhu práce pak pravděpodobně zahájí první krok redukce ultraexpanzivní monetární politiky Fedu, snížení objemu kvantitativního uvolňování v podobě omezení nákupu cenných papírů, již ve druhém pololetí 2021. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání