Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace PCE v září lehce zvolnila, o něco víc, než se čekalo, zůstává ale nadprůměrná

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Silná spotřebitelská inflace Spojených států amerických v září lehce zvolnila, o něco víc, než se čekalo, zůstává ale nadprůměrná. Index cen spotřebitelských výdajů PCE meziměsíčně vzrostl 0,3 % stejně jako v srpnu (revize snížení z růstu 0,4 %). Jeho meziroční růst posílil na 4,4 % z růstu 4,2 % (revize snížení z růstu 4,3 %) v srpnu. Jádrový index cen PCE (bez potravin a energií) meziměsíčně vzrostl dle očekávání 0,2 % po růstu 0,3 % v srpnu. Jeho meziroční růst zůstal na srpnových 3,6 %, trh čekal jeho zvýšení na 3,7 %. Omezení agregátní nabídky v důsledku koronavirové pandemie v souvislosti s oživením agregátní poptávky se současným útlumem pandemie a otevíráním obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky v důsledku progresivní vakcinační kampaně včetně ultraexpanzivní monetární a fiskální politiky přináší růst inflačních očekávání a tlaků. Centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, říká, že se inflace časem vrátí k jejímu cíli 2 %. Proto Fed s ohledem na inflaci cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate tak chce držet u nuly do doby dosažení jeho druhého cíle, plné zaměstnanosti, který vzhledem k řadě mimořádně mohutných prorůstových stimulů a v současnosti nestandardní dočasné povaze nezaměstnanosti (její velká část je dočasná kvůli stále značně zavřeným odvětvím služeb citlivých na sociální kontakt, pohostinství, ubytovací služby, doprava, cestovní ruch, rekreace, volný čas a rovněž kvůli zavřeným školám suspendujících ze zaměstnání rodiče dětí) může být naplněn brzy s předpokladem účinné rychlé plošné vakcinační kampaně vedoucí k omezení koronavirové pandemie a otevírání obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky. Podle poslední projekce Fedu posledního zasedání monetární politiky 14. - 15.12. by trh práce měl dosáhnout plnou zaměstnanost již letos. Proto Fed považuje za optimální zahájení zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby od roku 2022 a to ve větším rozsahu než dle předchozí zářijové projekce. Významnější posun zmírnění slabosti trhu práce a nečekaně trvalejší vzestup a síla inflace vedly k zahájení prvního kroku redukce ultraexpanzivní monetární politiky Fedu, snížení objemu kvantitativního uvolňování v podobě omezení nákupu cenných papírů, již ve čtvrtém čtvrtletí 2021. Redukce ultraexpanze monetární politika byla navíc v prosinci ještě akcelerována.

USA: Index cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE, 9 2021, meziměsíční změna)

Skutečnost:    0,3 %
Očekávání:   
Předchozí:      0,3 % (revize z 0,4 %)

USA: Index cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE, 9 2021, meziroční změna)

Skutečnost:  4,4 %
Očekávání:   
Předchozí:    4,2 % (revize z 4,3 %)

USA: Index jádrových cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE bez cen potravin a energií, 9 2021, meziměsíční změna)

Skutečnost:   0,2 %
Očekávání:    0,2 %
Předchozí:     0,3 % 

USA: Index jádrových cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE bez cen potravin a energií, 9 2021, meziroční změna)

Skutečnost:   3,6 %
Očekávání:    3,7 %
Předchozí:     3,6 %

Silná spotřebitelská inflace Spojených států amerických v září lehce zvolnila, o něco víc, než se čekalo, zůstává ale nadprůměrná. Omezení agregátní nabídky v důsledku koronavirové pandemie v souvislosti s oživením agregátní poptávky se současným útlumem pandemie a otevíráním obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky v důsledku progresivní vakcinační kampaně včetně ultraexpanzivní monetární a fiskální politiky přináší růst inflačních očekávání a tlaků. Centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, říká, že se inflace časem vrátí k jejímu cíli 2 %. Proto Fed s ohledem na inflaci cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate tak chce držet u nuly do doby dosažení jeho druhého cíle, plné zaměstnanosti, který vzhledem k řadě mimořádně mohutných prorůstových stimulů a v současnosti nestandardní dočasné povaze nezaměstnanosti (její velká část je dočasná kvůli stále značně zavřeným odvětvím služeb citlivých na sociální kontakt, pohostinství, ubytovací služby, doprava, cestovní ruch, rekreace, volný čas a rovněž kvůli zavřeným školám suspendujících ze zaměstnání rodiče dětí) může být naplněn brzy s předpokladem účinné rychlé plošné vakcinační kampaně vedoucí k omezení koronavirové pandemie a otevírání obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky. Podle poslední projekce Fedu posledního zasedání monetární politiky 14. - 15.12. by trh práce měl dosáhnout plnou zaměstnanost již letos. Proto Fed považuje za optimální zahájení zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby od roku 2022 a to ve větším rozsahu než dle předchozí zářijové projekce. Významnější posun zmírnění slabosti trhu práce a nečekaně trvalejší vzestup a síla inflace vedly k zahájení prvního kroku redukce ultraexpanzivní monetární politiky Fedu, snížení objemu kvantitativního uvolňování v podobě omezení nákupu cenných papírů, již ve čtvrtém čtvrtletí 2021. Redukce ultraexpanze monetární politika byla navíc v prosinci ještě akcelerována. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia