Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace (PCE) v květnu oslabila víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Silná spotřebitelská inflace Spojených států amerických v květnu oslabila víc, než se čekalo. Spotřebitelská inflace přes pokles ale stále okupuje 40letá maxima. Index cen spotřebitelských výdajů PCE meziměsíčně vzrostl 0,6 % po růstu 0,2 % v dubnu. Jeho meziroční růst stagnoval na 6,3 % z dubna. Jádrový index cen PCE (bez potravin a energií) meziměsíčně vzrostl mírně níže, než se čekalo, 0,3 % stejně jako v březnu, trh čekal zvýšení 0,4 %. Jeho meziroční růst klesl lehce víc, než čekal trh na 4,7 % z 4,9 % v březnu, trh předpokládal jeho pokles jen na 4,8 %. Omezení agregátní nabídky v důsledku koronavirové pandemie v souvislosti s oživením agregátní poptávky se současným útlumem pandemie a otevíráním obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky v důsledku progresivní vakcinační kampaně včetně ultraexpanzivní monetární a fiskální politiky s tlakem Ukrajinské krize přináší růst inflačních očekávání a tlaků. Nečekaně trvalá síla inflace vede k agresivnějšímu utahování monetární politiky centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, (od mírnění kvantitativního uvolňování zavedeného kvůli koronavirové pandemii po kvantitativní utahování neboli od nákupů cenných papírů po jejich prodeje od 1.6. s citelným růstem úrokových sazeb). Inflace v posledních měsících vykazuje hlavně v případě jádrových indikátorů (bez cen potravin a energií) kulminaci. Inflace by měla od druhého pololetí klesat, není však jasné jak moc a právě míra jejího poklesu resp. přiblížení k inflačnímu cíli Fedu 2,0 % ovlivní i agresivitu, rychlost a celkový objem zvyšování úrokových sazeb centrální bankou. Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Centrální banka říká, že se inflace časem vrátí k jejímu cíli 2 %.

USA: Index cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE, 5 2022, meziměsíční změna)

Skutečnost:    0,6 %
Očekávání:   
Předchozí:      0,2 %

USA: Index cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE, 5 2022, meziroční změna)

Skutečnost:  6,3 %
Očekávání:   
Předchozí:    6,3 %

USA: Index jádrových cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE bez cen potravin a energií, 5 2022, meziměsíční změna)

Skutečnost:   0,3 %
Očekávání:    0,4 %
Předchozí:     0,3 %

USA: Index jádrových cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE bez cen potravin a energií, 5 2022, meziroční změna)

Skutečnost:   4,7 %
Očekávání:    4,8 %
Předchozí:     4,9

Silná spotřebitelská inflace Spojených států amerických v květnu oslabila víc, než se čekalo. Spotřebitelská inflace přes pokles ale stále okupuje 40letá maxima. Omezení agregátní nabídky v důsledku koronavirové pandemie v souvislosti s oživením agregátní poptávky se současným útlumem pandemie a otevíráním obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky v důsledku progresivní vakcinační kampaně včetně ultraexpanzivní monetární a fiskální politiky s tlakem Ukrajinské krize přináší růst inflačních očekávání a tlaků. Nečekaně trvalá síla inflace vede k agresivnějšímu utahování monetární politiky centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému, (od mírnění kvantitativního uvolňování zavedeného kvůli koronavirové pandemii po kvantitativní utahování neboli od nákupů cenných papírů po jejich prodeje od 1.6. s citelným růstem úrokových sazeb). Inflace v posledních měsících vykazuje hlavně v případě jádrových indikátorů (bez cen potravin a energií) kulminaci. Inflace by měla od druhého pololetí klesat, není však jasné jak moc a právě míra jejího poklesu resp. přiblížení k inflačnímu cíli Fedu 2,0 % ovlivní i agresivitu, rychlost a celkový objem zvyšování úrokových sazeb centrální bankou. Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Centrální banka říká, že se inflace časem vrátí k jejímu cíli 2 %. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia