Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace (CPI) včetně jádra v lednu vzrostla opět silněji, než se čekalo na čerstvé 40leté maximum

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.02.2022
  |  
Josef Kvarda
V lednu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií vzrostla opět o něco víc, než se čekalo na nové 40leté maximum. Meziměsíční růst spotřebitelských cen potáhly rovnoměrně ceny potravin a bydlení. Stejné kategorie dominují lednovému podílu na meziroční inflaci 7,5 %, potraviny růstem 7,0 % a bydlení růstem 4,4 % příspěvky přibližně 0,9 resp. 1,4 procentního bodu. Dominantní je ale prudký růst cen energií 27,0 % s příspěvkem 2,0 % a růst cen ojetých osobních a nákladních automobilů 40,5 % s příspěvkem 1,7 procentního bodu. Ještě dle zářijových dat se zdálo, že jádrová inflace (dle meziměsíčních dat) klesá resp. že celková inflace kulminuje, ovšem říjen, listopad, prosinec a leden ukázaly další akceleraci inflace včetně jejího jádra. Inflace tak značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl silněji než čekal trh 0,6 % po růstu 0,6 % (revize zvýšení z 0,5 %) v prosinci, víc, než čekal trh 0,5 %. Jeho meziroční růst vzrostl rovněž nad očekáváním trhu na maximum od února 1982 7,5 % z prosincových 7,0 %, trh čekal menší zvýšení na 7,3 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií meziměsíčně vzrostl lehce nad očekáváním trhu 0,6 % po jeho růstu 0,5 % v prosinci, trh předpokládal jeho méně silné zvýšení 0,6 %. Na meziroční úrovni jeho růst vyskočil na maximum od srpna 1982 6,0 %, o něco víc, než čekal trh 5,9 % z 5,5 % v prosinci. Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace. Ze stejného důvodu horizont zahájení zvyšování úrokových sazeb pravděpodobně patří březnu 2022.

USA: Index CPI (1 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:    0,6 %
Očekávání:     0,5 %
Předchozí:      0,6 % (revize z 0,5 %)

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (1 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0,6 %
Očekávání:    0,5 %
Předchozí:     0,6 %

USA: Index CPI (1 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  7,5 % (maximum od 2 1982)
Očekávání:   7,3 %
Předchozí:    7,0 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (1 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 6,0 % (maximum od 8 1982)
Očekávání:  5,9 %
Předchozí:   5,5 %

Rozbor: V lednu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií vzrostla opět o něco víc, než se čekalo na nové 40leté maximum. 

Meziměsíční růst spotřebitelských cen potáhly rovnoměrně ceny potravin a bydlení. Stejné kategorie dominují lednovému podílu na meziroční inflaci 7,5 %, potraviny růstem 7,0 % a bydlení růstem 4,4 % příspěvky přibližně 0,9 resp. 1,4 procentního bodu. Dominantní je ale prudký růst cen energií 27,0 % s příspěvkem 2,0 % a růst cen ojetých osobních a nákladních automobilů 40,5 % s příspěvkem 1,7 procentního bodu.

Hodnocení: V lednu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií vzrostla opět o něco víc, než se čekalo na nové 40leté maximum. 

Ještě dle zářijových dat se zdálo, že jádrová inflace (dle meziměsíčních dat) klesá resp. že celková inflace kulminuje, ovšem říjen, listopad, prosinec a leden ukázaly další akceleraci inflace včetně jejího jádra. Inflace tak značně překračují hladinu 2 % cíle Fedu. 

Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace. Ze stejného důvodu horizont zahájení zvyšování úrokových sazeb pravděpodobně patří březnu 2022. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia