Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace (CPI) v srpnu zaostala za očekáváním, hlavně však potvrdila stabilizaci

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.09.2021
  |  
Josef Kvarda
V srpnu ve Spojených státech amerických spotřebitelská inflace zaostala za očekáváním, hlavně však potvrdila stabilizaci. Silněji v srpnu meziměsíčně rostly ceny energií, které měly dominantní, 2/3 podíl na meziměsíční inflaci. V jádrové meziměsíční inflaci (bez cen potravin a energií) rostly opět silněji ceny nových automobilů, jinak však ceny vykazovaly stabilitu. Stabilizace inflace je patrná z aktuálních meziměsíčních dat, v případě jádrové inflace v dvouměsíčním průměru již jde o normál centrální banky USA Federálního rezervního systému. I na meziroční úrovni se zdá, že inflace již minula svůj vrchol. Stále však včetně své jádrové úrovně bez cen potravin a energií značně přesahují hladinu 2 % cíle Fedu. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl 0,3 % po růstu 0,5 % v červenci, o něco méně než čekal trh 0,4 %. Jeho meziroční růst klesl dle očekávání trhu na 5,3 % z červencových 5,4 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií meziměsíčně vzrostl 0,1 % po jeho růstu 0,3 % v červenci, slaběji než čekal trh 0,3 %. Na meziroční úrovni jeho růst klesl víc, než čekal trh na 4,0 % z 4,3 % v červenci, trh čekal jeho malé snížení na 4,2 %. Americká centrální banka, Federální rezervní systém, čeká, že inflace během tohoto roku nadprůměrně vzroste kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky po dlouhé koronavirové pandemii, která ustoupila teprve s masivní vakcinační kampaní. Vzestup inflace ale bude dle Fedu dočasný, proto případný útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování chce centrovat hlavně podle oživování trhu práce. K tomu by mělo dojít během druhé pololetí. Horizont zahájení zvyšování úrokových sazeb je značně nejistý, zatím jej Fed predikuje jako optimální pro rok 2023, názorové spektrum ale není homogenní.

USA: Index CPI (8 2021, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:    0,3 %
Očekávání:     0,4 %
Předchozí:      0,5 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (8 2021, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0,1 %
Očekávání:    0,3 %
Předchozí:     0,3 %

USA: Index CPI (8 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  5,3 %
Očekávání:   5,3 %
Předchozí:    5,4 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (8 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 4,0 %
Očekávání:  4,2 %
Předchozí:   4,3 %

V srpnu ve Spojených státech amerických spotřebitelská inflace zaostala za očekáváním, hlavně však potvrdila stabilizaci. Silněji v srpnu meziměsíčně rostly ceny energií, které měly dominantní, 2/3 podíl na meziměsíční inflaci. V jádrové meziměsíční inflaci (bez cen potravin a energií) rostly opět silněji ceny nových automobilů, jinak však ceny vykazovaly stabilitu. Stabilizace inflace je patrná z aktuálních meziměsíčních dat, v případě jádrové inflace v dvouměsíčním průměru již jde o normál centrální banky USA Federálního rezervního systému. I na meziroční úrovni se zdá, že inflace již minula svůj vrchol. Stále však včetně své jádrové úrovně bez cen potravin a energií značně přesahují hladinu 2 % cíle Fedu. Americká centrální banka, Federální rezervní systém, čeká, že inflace během tohoto roku nadprůměrně vzroste kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky po dlouhé koronavirové pandemii, která ustoupila teprve s masivní vakcinační kampaní. Vzestup inflace ale bude dle Fedu dočasný, proto případný útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování chce centrovat hlavně podle oživování trhu práce. K tomu by mělo dojít během druhé pololetí. Horizont zahájení zvyšování úrokových sazeb je značně nejistý, zatím jej Fed predikuje jako optimální pro rok 2023, názorové spektrum ale není homogenní. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání