Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace (CPI) v červnu zůstala silná, meziročně vzrostla na maximum od roku 1981, překonala očekávání

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.08.2022
  |  
Josef Kvarda
V červnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná, navíc překonala očekávání. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně silně vzrostl víc než čekal trh 1,3 % po růstu 1,0 % v květnu a překonal tak značně očekávání trhu zvýšení 1,1 %. Jeho meziroční růst vzrostl víc než čekal trh na nové dlouhodobé maximum 9,1 %, maximum od listopadu 1981 z květnových 8,6 %, trh čekal jeho zvýšení jen na 8,8 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií meziměsíčně vzrostl mírně nad očekáváním trhu 0,7 % po jeho růstu 0,6 % v květnu, trh předpokládal jeho méně silné zvýšení 0,6 %. Na meziroční úrovni jeho růst sestoupil z květnových 6,0 % na 5,9 %, méně, než čekal trh, který počítal se snížením růstu až na 5,7 %. Největší dopad na silnou meziměsíční inflaci měly ceny energií a taky ceny potravin, jiné ceny ale rostly taky silně. Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, od března i zvyšováním úrokových sazeb a od června i redukcí bilance nakoupených cenných papírů během kvantitativního uvolňování (tedy kvantitativní utahování) centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace.

USA: Index CPI (6 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   1,3 %
Očekávání:     1,1 %
Předchozí:      1,0 % 

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (6 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0,7 %
Očekávání:    0,6 %
Předchozí:     0,6 %

USA: Index CPI (6 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  9,1 % (maximum od 11 1981)
Očekávání:   8,8 %
Předchozí:    8,6 % 

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (6 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 5,9 % 
Očekávání:  5,7 %
Předchozí:   6,0 %

Rozbor: V červnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná, navíc překonala očekávání. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. 

Největší dopad na silnou meziměsíční inflaci měly ceny energií a taky ceny potravin, jiné ceny ale rostly taky silně.

Hodnocení: V červnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná, navíc překonala očekávání. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. 

Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, od března i zvyšováním úrokových sazeb a od června i redukcí bilance nakoupených cenných papírů během kvantitativního uvolňování (tedy kvantitativní utahování) centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia