Makroekonomické události USA: Sněmovna reprezentantů schválila investiční balíček sociální infrastruktury 1,75 bil. USD prezidenta Bidena

Makroekonomický zpravodaj
  |  
22.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu Spojených států amerických schválila další, třetí a poslední pilíř agendy Plán postav zpět lépe (Build Back Better Plan BBBP), tedy Zákon postav zpět lépe 1,75 bil. USD. Jde o zákon "infrastruktury lidí” zahrnující některé návrhy Plánu amerických rodin. Jeho součástí budou investice do péče dětí a vzdělávání. Jde o plán sítě sociálního bezpečí. Plán americké záchranny, první část BBBP, již Kongresem schválená a prezidentem podepsaná legislativa v březnu 2021 představuje pomoc ekonomice v koronavirové pandemii v hodnotě 1,9 bil. USD. Před týdnem byl Kongresem a prezidentem uzákoněn investiční balíček infrastruktury za 1 bil. USD.

Osud legislativy je ale značně nejistý vzhledem k hlasování v horní komoře Kongresu Senátu. Tam prezidentova Demokratická strana ovládá pouze nejtěsnější většinu jediného hlasu víceprezidentky Kamaly Harrisové. Republikáni Senátu avizovali, že budou hlasovat proti, proto demokraté potřebují přesvědčit váhající straníky zejména centristického křídla v Senátu a rovněž dva nezávislé senátory. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia