Makroekonomické události USA: Sněmovna reprezentantů (a tím i Kongres) schválila investiční balíček infrastruktury 1 bil. USD prezidenta Bidena

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu Spojených států amerických se připojila k horní komoře zákonodárného sboru, Senátu a schválila Zákon investic infrastruktury a pracovních míst 1 bil. USD. Senát zákon schválil v srpnu. K účinnosti legislativy stačí podpis prezidenta, který Biden, kvůli ceremoniálním důvodům chystá “brzo”. Zákon zahrnuje původní Plán amerických pracovních míst. Po telefonické intervenci prezidenta reprezentanti dospěli k dohodě, navíc do 15.11. by měla sněmovna hlasovat o dalším, třetím a posledním pilíři agendy Plán postav zpět lépe (Build Back Better Plan BBBP), tedy Zákon postav zpět lépe 1,75 bil. USD. Jde o zákon "infrastruktury lidí” zahrnující některé návrhy Plánu amerických rodin. Jeho součástí budou investice do péče dětí a vzdělávání. Jde o plán sítě sociálního bezpečí. Plán americké záchranny, první část BBBP, již Kongresem schválená a prezidentem podepsaná legislativa v březnu 2021 představuje pomoc ekonomice v koronavirové pandemii v hodnotě 1,9 bil. USD.

Zákon sněmovna schválila s podporou 215 reprezentantů Demokratické strany. Ke schválení bylo potřeba 218 hlasů, nicméně výpadek hlasů 6 progresivních demokratů, kteří hlasovali proti nahradilo 13 hlasů poslanců opoziční Republikánské strany. Demokratická strana sněmovnu těsně ovládá 221 reprezentanty. 

Zákon infrastruktury řeší investice a tvorbu pracovních míst v oblastech např. modernizace silnic a mostů. Bude podle prezidenta transformovat dopravní systémů. 

Přijetí zákona infrastruktury pomůže snížit pochybnosti efektivity vlády prezidenta Bidena a pomůže kongresmanům Demokratické strany v “průběžných volbách" do Kongresu v roce 2022. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia