Makroekonomické události USA: Slabý index ISM zpracovatelského průmyslu v srpnu nečekaně stagnoval, trh čekal další pokles

Makroekonomický zpravodaj
  |  
01.09.2022
  |  
Josef Kvarda
Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v srpnu k červenci stagnoval, trh čekal jeho pokles. Růst aktivity odvětví zůstává slabší. Index nečekaně stagnoval na 52,8 bodech z července, trh čekal jeho pokles na 52,0 bodů. Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabuje růst poptávky. Produkční limity a inflační tlaky ale již rovněž značně zeslábly, na konci léta již do normálových hodnot. Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu ovšem s normalizací tlaků na kapacity sektoru a současně inflačních tlaků.

USA - Index ISM zpracovatelského průmyslu (8 2022, body)

Skutečnost: 52,8
Očekávání:  52,0
Předchozí:   52,8

Rozbor: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v srpnu k červenci stagnoval, trh čekal jeho pokles. Růst aktivity odvětví zůstává slabší. 

Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabuje růst poptávky. Objem nových zakázek se nicméně z drobné červencové recese vynořil zpět do lehkého růstu. Meziměsíčně ale oslabil růst produkce, ze solidního tempa na slabé. Růst zaměstnanosti se z červencového minimálního poklesu v srpnu vzepjal do solidního růstu. 

Produkční limity a inflační tlaky ale již rovněž značně zeslábly, na konci léta již do normálových úrovní. Objem nevyřízených zakázek roste značně pomaleji než v minulosti, i když v srpnu se jeho růst zvýšil, zůstal ale nízký. Tempo růstu dodacích termínů vůči červenci nepatrně kleslo a zůstalo tak solidní. Růst cen vstupů dále velmi slábl z velmi silného tempa v červenci na nízkou rychlost. 

Hodnocení: Index ISM zpracovatelského průmyslu Spojených států amerických v srpnu k červenci stagnoval, trh čekal jeho pokles. Růst aktivity odvětví zůstává slabší. 

Ve zpracovatelském průmyslu poslední měsíce značně oslabuje růst poptávky. Produkční limity a inflační tlaky ale již rovněž značně zeslábly, na konci léta již do normálových hodnot. 

Data potvrzují slábnoucí expanzi sektoru zpracovatelského průmyslu ovšem s normalizací tlaků na kapacity sektoru a současně inflačních tlaků. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia