Makroekonomické události USA: Silná spotřebitelská inflace PCE v říjnu dále vzrostla, blízko očekávání

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.01.2022
  |  
Josef Kvarda
Silná spotřebitelská inflace Spojených států amerických v říjnu dále vzrostla, blízko očekávání. Index cen spotřebitelských výdajů PCE meziměsíčně vzrostl 0,6 % po růstu 0,4 % (revize zvýšení z 0,3 %) v září. Jeho meziroční růst posílil na 5,0 % z růstu 4,4 % v září. Jádrový index cen PCE (bez potravin a energií) meziměsíčně vzrostl dle očekávání 0,4 % po růstu 0,2 % v září. Jeho meziroční růst dle očekávání vzrostl na 4,1 % z 3,7 % (revize zvýšení z 3,6 %) v září. Omezení agregátní nabídky v důsledku koronavirové pandemie v souvislosti s oživením agregátní poptávky se současným útlumem pandemie a otevíráním obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky v důsledku progresivní vakcinační kampaně včetně ultraexpanzivní monetární a fiskální politiky přináší růst inflačních očekávání a tlaků. Centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, říká, že se inflace časem vrátí k jejímu cíli 2 %. Proto Fed s ohledem na inflaci cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate tak chce držet u nuly do doby dosažení jeho druhého cíle, plné zaměstnanosti, který vzhledem k řadě mimořádně mohutných prorůstových stimulů a v současnosti nestandardní dočasné povaze nezaměstnanosti (její velká část je dočasná kvůli stále značně zavřeným odvětvím služeb citlivých na sociální kontakt, pohostinství, ubytovací služby, doprava, cestovní ruch, rekreace, volný čas a rovněž kvůli zavřeným školám suspendujících ze zaměstnání rodiče dětí) může být naplněn brzy s předpokladem účinné rychlé plošné vakcinační kampaně vedoucí k omezení koronavirové pandemie a otevírání obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky. Podle poslední projekce Fedu posledního zasedání monetární politiky 14. - 15.12. by trh práce měl dosáhnout plnou zaměstnanost již letos. Proto Fed považuje za optimální zahájení zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby od roku 2022 a to ve větším rozsahu než dle předchozí zářijové projekce. Významnější posun zmírnění slabosti trhu práce a nečekaně trvalejší vzestup a síla inflace vedly k zahájení prvního kroku redukce ultraexpanzivní monetární politiky Fedu, snížení objemu kvantitativního uvolňování v podobě omezení nákupu cenných papírů, již ve čtvrtém čtvrtletí 2021. Redukce ultraexpanze monetární politika byla navíc v prosinci ještě akcelerována.

USA: Index cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE, 10 2021, meziměsíční změna)

Skutečnost:    0,6 %
Očekávání:   
Předchozí:      0,4 % (revize z 0,3 %)

USA: Index cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE, 10 2021, meziroční změna)

Skutečnost:  5,0 %
Očekávání:   
Předchozí:    4,4 %

USA: Index jádrových cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE bez cen potravin a energií, 10 2021, meziměsíční změna)

Skutečnost:   0,4 %
Očekávání:    0,4 %
Předchozí:     0,2 %

USA: Index jádrových cen spotřebitelských výdajů (Index cen spotřebitelských výdajů PCE bez cen potravin a energií, 10 2021, meziroční změna)

Skutečnost:   4,1 %
Očekávání:    4,1 %
Předchozí:     3,7 % (revize z 3,6 %)

Silná spotřebitelská inflace Spojených států amerických v říjnu dále vzrostla, blízko očekávání. Omezení agregátní nabídky v důsledku koronavirové pandemie v souvislosti s oživením agregátní poptávky se současným útlumem pandemie a otevíráním obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky v důsledku progresivní vakcinační kampaně včetně ultraexpanzivní monetární a fiskální politiky přináší růst inflačních očekávání a tlaků. Centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém, říká, že se inflace časem vrátí k jejímu cíli 2 %. Proto Fed s ohledem na inflaci cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate tak chce držet u nuly do doby dosažení jeho druhého cíle, plné zaměstnanosti, který vzhledem k řadě mimořádně mohutných prorůstových stimulů a v současnosti nestandardní dočasné povaze nezaměstnanosti (její velká část je dočasná kvůli stále značně zavřeným odvětvím služeb citlivých na sociální kontakt, pohostinství, ubytovací služby, doprava, cestovní ruch, rekreace, volný čas a rovněž kvůli zavřeným školám suspendujících ze zaměstnání rodiče dětí) může být naplněn brzy s předpokladem účinné rychlé plošné vakcinační kampaně vedoucí k omezení koronavirové pandemie a otevírání obchodů, firem, veřejných institucí včetně škol a ekonomiky. Podle poslední projekce Fedu posledního zasedání monetární politiky 14. - 15.12. by trh práce měl dosáhnout plnou zaměstnanost již letos. Proto Fed považuje za optimální zahájení zvyšování cíle své hlavní úrokové sazby od roku 2022 a to ve větším rozsahu než dle předchozí zářijové projekce. Významnější posun zmírnění slabosti trhu práce a nečekaně trvalejší vzestup a síla inflace vedly k zahájení prvního kroku redukce ultraexpanzivní monetární politiky Fedu, snížení objemu kvantitativního uvolňování v podobě omezení nákupu cenných papírů, již ve čtvrtém čtvrtletí 2021. Redukce ultraexpanze monetární politika byla navíc v prosinci ještě akcelerována. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia