Makroekonomické události USA: Silná spotřebitelská inflace (CPI) v dubnu nad očekáváním, potvrdila ale kulminaci

Makroekonomický zpravodaj
  |  
11.05.2022
  |  
Josef Kvarda
V dubnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zakolísala kousek od svého minulý měsíc přepsaného dlouhodobého zhruba 40letého rekordu a potvrdila svoji kulminaci. Mírně překonala očekávání trhu. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl 0,3 % po růstu 1,2 % v březnu a překonal tak očekávání trhu zvýšení 0,2 %. Jeho meziroční růst klesl z březnového maxima od prosince 1981 8,5 % na 8,3 %, méně, než čekal trh, který předpokládal snížení růstu na 8,1 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií meziměsíčně vzrostl nad očekáváním trhu 0,6 % po jeho růstu 0,3 % v březnu, trh předpokládal jeho menší zvýšení 0,4 %. Na meziroční úrovni jeho růst sestoupil z čerstvého březnového maxima od srpna 1982 6,5 % na 6,2 %, méně, než čekal trh, který počítal se snížením růstu na 6,0 %. Meziměsíční růst cen potáhly ceny bydlení a potravin, pokles cen energií již cenový růst zbrzdil. V meziročním srovnání vysoká inflace je tažena hlavně silným růstem cen energií (růst cen 30,3 % a příspěvek 2,5 procentního bodu), cenami bydlení (růst cen 5,1 % a příspěvek 1,7 procentního bodu), cenami potravin (růst cen 9,4 % a příspěvek 1,3 procentního bodu), cenami starších osobních a nákladních automobilů (růst cen 22,7 % a příspěvek 0,9 procentního bodu) a cenami nových automobilů (růst cen 13,2 % a příspěvek 0,5 procentního bodu). Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, od března i zvyšováním úrokových sazeb a od května i redukcí bilance nakoupených cenných papírů během kvantitativního uvolňování (tedy kvantitativní utahování) centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace.

USA: Index CPI (4 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:    0,3 %
Očekávání:     0,2 %
Předchozí:      1,2 % 

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (4 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0,6 %
Očekávání:    0,4 %
Předchozí:     0,3 %

USA: Index CPI (4 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  8,3 % 
Očekávání:   8,1 %
Předchozí:    8,5 % (maximum od 12 1981)

 

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (4 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 6,2 % 
Očekávání:  6,0 %
Předchozí:   6,5 % (maximum od 8 1982)

Rozbor: V dubnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zakolísala kousek od svého minulý měsíc přepsaného dlouhodobého zhruba 40letého rekordu a potvrdila svoji kulminaci. Mírně překonala očekávání trhu. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. 

Meziměsíční růst cen potáhly ceny bydlení a potravin, pokles cen energií již cenový růst zbrzdil. V meziročním srovnání vysoká inflace je tažena hlavně silným růstem cen energií (růst cen 30,3 % a příspěvek 2,5 procentního bodu), cenami bydlení (růst cen 5,1 % a příspěvek 1,7 procentního bodu), cenami potravin (růst cen 9,4 % a příspěvek 1,3 procentního bodu), cenami starších osobních a nákladních automobilů (růst cen 22,7 % a příspěvek 0,9 procentního bodu) a cenami nových automobilů (růst cen 13,2 % a příspěvek 0,5 procentního bodu). 

Hodnocení: V dubnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zakolísala kousek od svého minulý měsíc přepsaného dlouhodobého zhruba 40letého rekordu a potvrdila svoji kulminaci. Mírně překonala očekávání trhu. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. 

Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, od března i zvyšováním úrokových sazeb a od května i redukcí bilance nakoupených cenných papírů během kvantitativního uvolňování (tedy kvantitativní utahování) centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia