Makroekonomické události USA: Silná inflace v prosinci vzrostla o něco víc, než se čekalo na téměř 40leté maximum, jádrová inflace na téměř 31letém maximu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.01.2022
  |  
Josef Kvarda
V prosinci ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace vzrostla opět o něco víc, než se čekalo na přibližně 40leté maximum. Její jádro bez cen potravin a energií rovněž dravě rostlo na téměř 31leté maximum taky lehce nad očekáváním trhu. Podle ministerstva práce meziměsíční růst spotřebitelských cen potáhlo hlavně zvýšení cen ojetých osobních a nákladních automobilů a ceny bydlení. Stejné kategorie dominují prosincovému podílu na meziroční inflaci 7 % růsty 37,3 % a 4,1 % příspěvky přibližně 1,3 procentního bodu. Dominantní je ale prudký růst cen energií 29,3 % s příspěvkem 2,2 %. Ještě dle zářijových dat se zdálo, že jádrová inflace (dle meziměsíčních dat) klesá resp. že celková inflace kulminuje, ovšem říjen, listopad a prosinec ukázaly další akceleraci inflace včetně jejího jádra. Inflace tak značně překračují hladinu 2 % cíle Fedu. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně vzrostl silněji než čekal trh 0,5 % po růstu 0,8 % v listopadu, o něco víc, než čekal trh 0,4 %. Jeho meziroční růst vzrostl v souladu s očekáváním trhu na maximum od června 1982 7,0 % z listopadových 6,2 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií meziměsíčně vzrostl lehce nad očekáváním trhu 0,6 % po jeho růstu 0,5 % v listopadu, trh předpokládal jeho zvýšení stejně jako v listopadu 0,5 %. Na meziroční úrovni jeho růst vyskočil na maximum od února 1991 5,5 %, o něco víc, než čekal trh 5,4 % z 4,9 % v listopadu. Americká centrální banka, Federální rezervní systém, čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace. Ze stejného důvodu horizont zahájení zvyšování úrokových sazeb pravděpodobně patří březnu 2022.

USA: Index CPI (12 2021, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:    0,5 %
Očekávání:     0,4 %
Předchozí:      0,8 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (12 2021, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   0,6 %
Očekávání:    0,5 %
Předchozí:     0,5 %

USA: Index CPI (12 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  7,0 % (maximum od 6 1982)
Očekávání:   7,0 %
Předchozí:    6,8 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (12 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 5,5 % (maximum od 2 1991)
Očekávání:  5,4 %
Předchozí:   4,9 %

Rozbor: Podle ministerstva práce meziměsíční růst spotřebitelských cen potáhlo hlavně zvýšení cen ojetých osobních a nákladních automobilů a ceny bydlení. Stejné kategorie dominují prosincovému podílu na meziroční inflaci 7 % růsty 37,3 % a 4,1 % příspěvky přibližně 1,3 procentního bodu. Dominantní je ale prudký růst cen energií 29,3 % s příspěvkem 2,2 %. 

Hodnocení: V prosinci ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace vzrostla opět o něco víc, než se čekalo na přibližně 40leté maximum. Její jádro bez cen potravin a energií rovněž dravě rostlo na téměř 31leté maximum taky lehce nad očekáváním trhu. 

Ještě dle zářijových dat se zdálo, že jádrová inflace (dle meziměsíčních dat) klesá resp. že celková inflace kulminuje, ovšem říjen, listopad a prosinec ukázaly další akceleraci inflace včetně jejího jádra. Inflace tak značně překračují hladinu 2 % cíle Fedu. 

Americká centrální banka, Federální rezervní systém, čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. 

Dopad na výhled monetární politiky: Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace. Ze stejného důvodu horizont zahájení zvyšování úrokových sazeb pravděpodobně patří březnu 2022. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia