Makroekonomické události USA: Revize za první čtvrtletí přinesla mírné snížení poklesu produktivity práce a navýšení růstu mezd a jednotkových pracovních nákladů víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Revize za první čtvrtletí přinesla ve Spojených státech amerických nečekané mírné snížení poklesu produktivity práce a navýšení růstu mezd a jednotkových pracovních nákladů víc, než se čekalo. Odchylka od očekávání v podobě nečekaně silnějšího růstu jednotkových pracovních nákladů je tvořena výhradně revizí způsobeným nečekaně silným růstem mezd v prvním čtvrtletí 2022 a čtvrtém čtvrtletí 2021. V USA mimo zemědělský sektor v prvním čtvrtletí 2022 mezikvartální změnou anualizovaným vyjádřením produktivita práce klesla 7,3 %, méně, než se čekalo resp. než bylo původně hlášeno (pokles 7,5 %) po růstu 6,3 % v předchozím čtvrtletí. Jednotkové pracovní náklady přesto vzrostly silněji 12,6 %, než trh čekal jejich růst resp. než bylo původně hlášeno 11,6 %. Odchylka od růstu jednotkových pracovních nákladů byla zvýšena navýšením jejich růstu v předchozím čtvrtletí na 3,9 % ( z růstu 1,0 %). Data nemění dlouhodobé trendy nižšího růstu produktivity práce stejně jako zesilujícího růstu mezd a jednotkových pracovních nákladů. Dlouhodobě produktivita práce pokračuje v mírném růstu, růst mezd sílí a proto s ním posiluje i růst jednotkových pracovních nákladů. Tyto trendy by měly pokračovat i v dalších čtvrtletích. V období silné inflace růst mezd předstihuje růst produktivity práce a má předpoklady sytit inflaci silnější, než je inflační cíl centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému 2,0 %. Proto Fed rychleji redukuje ultraexpanzi monetární politiky z éry kvantitativního uvolňování kvůli koronavirové pandemii s cílem zdražit peníze a přímo omezit poptávku, růst nákladů a zchladit tak inflaci k normálu. Vedle zvyšování úrokových sazeb redukce ultraexpanze monetární politiky nabývá podoby i kvantitativního utahování, tedy redukce bilance nakoupených cenných papírů ze zmíněného kvantitativního uvolňování.

USA: Produktivita práce mimo zemědělství (1Q 2022, anualizovaná mezikvartální změna, revize)

Skutečnost: - 7,3  % (minimum od 3Q 1947 - 11,7 %)
Očekávání:  - 7,5 %
Předchozí:   - 7,5 % (1Q 2022, původní odhad), 6,3 % (4Q 2021)

USA: Jednotkové pracovní náklady mimo zemědělství (1Q 2022,  anualizovaná mezikvartální změna, revize)

Skutečnost:   12,6 %
Očekávání:     11,6 %
Předchozí:      11,6 % (1Q 2022, původní odhad), 3,9 % (4Q revize z 1,0 %)

Rozbor: Revize za první čtvrtletí přinesla ve Spojených státech amerických nečekané mírné snížení poklesu produktivity práce a navýšení růstu mezd a jednotkových pracovních nákladů víc, než se čekalo. 

Odchylka od očekávání v podobě nečekaně silnějšího růstu jednotkových pracovních nákladů je tvořena výhradně revizí způsobeným nečekaně silným růstem mezd v prvním čtvrtletí 2022 a čtvrtém čtvrtletí 2021. 

Hodnocení: Revize za první čtvrtletí přinesla ve Spojených státech amerických nečekané mírné snížení poklesu produktivity práce a navýšení růstu mezd a jednotkových pracovních nákladů víc, než se čekalo. 

Data nemění dlouhodobé trendy nižšího růstu produktivity práce stejně jako zesilujícího růstu mezd a jednotkových pracovních nákladů. 

Dlouhodobě produktivita práce pokračuje v mírném růstu, růst mezd sílí a proto s ním posiluje i růst jednotkových pracovních nákladů. Tyto trendy by měly pokračovat i v dalších čtvrtletích. V období silné inflace růst mezd předstihuje růst produktivity práce a má předpoklady sytit inflaci silnější, než je inflační cíl centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému 2,0 %. Proto Fed rychleji redukuje ultraexpanzi monetární politiky z éry kvantitativního uvolňování kvůli koronavirové pandemii s cílem zdražit peníze a přímo omezit poptávku, růst nákladů a zchladit tak inflaci k normálu. Vedle zvyšování úrokových sazeb redukce ultraexpanze monetární politiky nabývá podoby i kvantitativního utahování, tedy redukce bilance nakoupených cenných papírů ze zmíněného kvantitativního uvolňování. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia