Makroekonomické události USA: Produkční inflace v říjnu o něco méně silná, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
14.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v říjnu růst indexu cen producentů (PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií byl o něco méně silný, než se čekalo. V meziročním vyjádření produkční inflace zůstává na maximu od listopadu 2010. Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. Meziměsíčně index vzrostl opět silně 0,6 % jak čekal trh po růstu 0,5 % v září. Index PPI bez cen potravin a energií vzrostl 0,4 %, lehce za odhadem trhu 0,5 % po růstu 0,2 % v září. Meziroční růst indexu PPI nečekaně stagnoval na zářijových 8,6 %, trh čekal jeho zvýšení na 8,7 %. Růst indexu PPI bez cen potravin a energií stagnoval na zářijových 6,8 % v souladu s očekáváním trhu. V říjnu silný meziměsíční růst produkčních cen potáhly hlavně, z 60 %, ceny zboží růstem 1,2 %, přičemž 3/4 tohoto růstu přiložil silný růst cen energií, 4,8 %. Opakovaně silně nicméně rostly ceny zboží bez cen potravin a energií, v říjnu 0,5 %. Ceny služeb v říjnu vzrostly 0,2 %. Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky). Inflace během koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale od začátku roku naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a během kvartálu přeskočila zmíněný cíl. Data obecně potvrzují růst inflačních tlaků a taky normalizaci dlouhodobě podnormálových cenových podmínek dle přání Fedu.

USA: Index PPI (10 2021, meziměsíční změna, sezonně očištěno)

Skutečnost:   0,6 % 
Očekávání:     0,6 %
Předchozí:      0,5 %

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (10 2021, meziměsíční změna)

Skutečnost:   0,4 %
Očekávání:     0,5 %
Předchozí:      0,2 %

USA: Index PPI (10 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:   8,6 % (maximum od začátku sledování 10 2010 4,5 %)
Očekávání:    8,7 %
Předchozí:     8,6 % 

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (10 2021, meziroční změna)

Skutečnost:  6,8 %
Očekávání:   6,8 %
Předchozí:    6,8 %

Rozbor: Ve Spojených státech amerických v říjnu růst indexu cen producentů (PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií byl o něco méně silný, než se čekalo. V meziročním vyjádření produkční inflace zůstává na maximu od listopadu 2010. Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. 

V říjnu silný meziměsíční růst produkčních cen potáhly hlavně, z 60 %, ceny zboží růstem 1,2 %, přičemž 3/4 tohoto růstu přiložil silný růst cen energií, 4,8 %. Opakovaně silně nicméně rostly ceny zboží bez cen potravin a energií, v říjnu 0,5 %. Ceny služeb v říjnu vzrostly 0,2 %. 

Hodnocení: Ve Spojených státech amerických v říjnu růst indexu cen producentů (PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií byl o něco méně silný, než se čekalo. V meziročním vyjádření produkční inflace zůstává na maximu od listopadu 2010. Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. 

Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky). Inflace během koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale od začátku roku naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a během kvartálu přeskočila zmíněný cíl. Data obecně potvrzují růst inflačních tlaků a taky normalizaci dlouhodobě podnormálových cenových podmínek dle přání Fedu.  

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia