Makroekonomické události USA: Produkční ceny v listopadu vzrostly značně rychleji, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v listopadu růst indexu cen producentů (PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií byl značně silnější, než se čekalo. V meziročním vyjádření produkční inflace vzrostla na maximum od listopadu 2010. Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. Meziměsíčně index vzrostl nečekaně silně 0,8 %, trh čekal zvýšení 0,5 % po růstu 0,6 % v říjnu. Index PPI bez cen potravin a energií vzrostl podobně silně nad očekáváním trhu 0,7 % po růstu 0,4 % v říjnu, trh čekal o dost menší růst 0,4 %. Meziroční růst indexu PPI nečekaně silně vzrostl na 9,6 % z říjnových 8,6 %, trh čekal jeho zvýšení jen na 9,2 %. Růst indexu PPI bez cen potravin a energií překvapivě silně vzrostl na 7,7 % z říjnových 6,9 % (revize navýšení z 6,8 %), trh čekal jeho zvýšení jen na 7,2 %. V listopadu silný meziměsíční růst produkčních cen potáhly přibližně podobným dílem ceny zboží růstem 1,2 % a ceny služeb 0,7 %. V rámci zboží byl růst cen plošný, rychle rostly ceny energií (2,6 %) a potravin (1,2 %), více než poloviční podíl na růstu ale mělo zvýšení cen zboží bez cen potravin a energií 0,8 %. Listopadový růst cen služeb potáhl hlavně růst cen služeb bez obchodu, dopravy a skladů 0,6 %, ovšem služby obchodu a služby dopravy a skladů rovněž značně vzrostly (0,6 % resp. 1,9 %). Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky). Inflace během koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale od začátku roku naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a během kvartálu přeskočila zmíněný cíl. Data obecně potvrzují růst inflačních tlaků a taky normalizaci dlouhodobě podnormálových cenových podmínek dle přání Fedu.

USA: Index PPI (11 2021, meziměsíční změna, sezonně očištěno)

Skutečnost:   0,8 % 
Očekávání:     0,5 %
Předchozí:      0,6 %

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (11 2021, meziměsíční změna)

Skutečnost:   0,7 %
Očekávání:     0,4 %
Předchozí:      0,4 %

USA: Index PPI (11 2021, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:   9,6 % (maximum od začátku sledování 10 2010 4,5 %)
Očekávání:    9,2 %
Předchozí:     8,6 % 

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (11 2021, meziroční změna)

Skutečnost:  7,7 %
Očekávání:   7,2 %
Předchozí:    6,9 % (revize z 6,8 %)

Rozbor: Ve Spojených státech amerických v listopadu růst indexu cen producentů (PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií byl značně silnější, než se čekalo. V meziročním vyjádření produkční inflace vzrostla na maximum od listopadu 2010. Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. 

V listopadu silný meziměsíční růst produkčních cen potáhly přibližně podobným dílem ceny zboží růstem 1,2 % a ceny služeb 0,7 %. V rámci zboží byl růst cen plošný, rychle rostly ceny energií (2,6 %) a potravin (1,2 %), více než poloviční podíl na růstu ale mělo zvýšení cen zboží bez cen potravin a energií 0,8 %. Listopadový růst cen služeb potáhl hlavně růst cen služeb bez obchodu, dopravy a skladů 0,6 %, ovšem služby obchodu a služby dopravy a skladů rovněž značně vzrostly (0,6 % resp. 1,9 %). 

Hodnocení: Ve Spojených státech amerických v listopadu růst indexu cen producentů (PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií byl značně silnější, než se čekalo. V meziročním vyjádření produkční inflace vzrostla na maximum od listopadu 2010. Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. 

Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky). Inflace během koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale od začátku roku naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a během kvartálu přeskočila zmíněný cíl. Data obecně potvrzují růst inflačních tlaků a taky normalizaci dlouhodobě podnormálových cenových podmínek dle přání Fedu. 

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia