Makroekonomické události USA: Prodeje nových domů v září vzrostly o dost víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Prodeje nových rezidenčních domů USA v září v anualizovaném vyjádření vzrostly o dost víc, než se čekalo. Pohybují se sice kolem přibližně ročního minima, celkově ale jejich dlouhodobý trend solidního růstu stále pokračuje. Prodeje vzrostly na 800 000 ze srpnového objemu 702 000, který byl revizí snížen z původně hlášených 745 000. Trh čekal jejich méně silný růst na 760 000. Vůči srpnu tak vzrostly 14,0 % po poklesu 1,4 % (revize snížení z růstu 1,0 %) v srpnu. Meziročně zářijové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření klesly 17,6 %. Prodeje nových domů zůstávají solidní. Jejích letošní útlum ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů, která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. Trhu domů pomáhá podpůrná expanzivní fiskální a monetární politika, optimismus kupců a rovněž nízké úrokové sazby. Další silné kvartály trhu domů by to měly potvrdit s ústupem koronavirové pandemie, otevíráním ekonomiky a jejím oživením.

USA: Prodeje nových rezidenčních domů (9 2021, anualizovaně) 

Skutečnost:     800 000
Očekávání:       760 000 
Předchozí:        702 000  (revize z 745 000)

USA: Prodeje nových rezidenčních domů (9 2021, meziměsíční změna)

Skutečnost:         14,0 %
Očekávání:        
Předchozí:          - 1,4 % (revize z 1,0 %)

Prodeje nových rezidenčních domů USA v září v anualizovaném vyjádření vzrostly o dost víc, než se čekalo. Pohybují se sice kolem přibližně ročního minima, celkově ale jejich dlouhodobý trend solidního růstu stále pokračuje. Meziročně zářijové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření klesly 17,6 %. Prodeje nových domů zůstávají solidní. 

Jejích letošní útlum ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů, která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. 

Koronavirový šok amerického trhu domů se v segmentu nových domů příliš neprojevil. Naopak, minulý rok březnový a dubnový útlum koronavirovým šokem tak spíše představoval pouze krátkou silnější korekci dlouhodobě solidního růstového trendu. Data prodejů dalších měsíců opět nečekaně prudce rostly významně nad dlouhodobý trend silného růstu. Letní prodeje trhu domů velikostí růstu zastínily jakékoliv růsty za posledních minimálně 20 let! Jiné segmenty trhu domů jako prodeje starších/existujících domů a zahájení resp. povolení staveb domů v koronavirovém šoku vykázaly ostřejší poklesy, ale poté, co se teprve sbíraly a doháněly ztráty tvrdého úderu v posledních měsících taky jako celý trh domů solidně rostou. Trhu domů pomáhá podpůrná expanzivní fiskální a monetární politika, optimismus kupců a rovněž nízké úrokové sazby. Další silné kvartály trhu domů by to měly potvrdit s ústupem koronavirové pandemie, otevíráním ekonomiky a jejím oživením.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia