Makroekonomické události USA: Prodeje nových domů v červenci vzrostly nad očekávání

Makroekonomický zpravodaj
  |  
24.08.2021
  |  
Josef Kvarda
Prodeje nových rezidenčních domů USA v červenci v anualizovaném vyjádření vzrostly nad očekávání. Pohybují se kolem přibližně ročního minima, celkově ale jejich dlouhodobý trend solidního růstu stále pokračuje. Prodeje vzrostly na 708 000, navíc jejich červnový objem byl značně snížen na 701 000 z 676 000. Trh čekal naopak jejich objem 700 000. Vůči červnu tak vzrostly 1,0 % po poklesu 2,6 % (revize zvýšení z poklesu 6,6 %) v červnu. Meziročně červencové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření klesly 19,4 %. Prodeje nových domů zůstávají solidní. Jejích letošní útlum ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů, která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. Trhu domů pomáhá podpůrná expanzivní fiskální a monetární politika, optimismus kupců a rovněž nízké úrokové sazby. Další silné kvartály trhu domů by to měly potvrdit s ústupem koronavirové pandemie, otevíráním ekonomiky a jejím oživením.

USA: Prodeje nových rezidenčních domů (7 2021, anualizovaně) 

Skutečnost:      708 000
Očekávání:       700 000 
Předchozí:        701 000  (revize z 676 000)

USA: Prodeje nových rezidenčních domů (7 2021, meziměsíční změna)

Skutečnost:          1,0 %
Očekávání:        - 2,7 %
Předchozí:         - 2,6 % (revize z - 6,6 %)

Prodeje nových rezidenčních domů USA v červenci v anualizovaném vyjádření vzrostly nad očekávání. Pohybují se kolem přibližně ročního minima, celkově ale jejich dlouhodobý trend solidního růstu stále pokračuje. Meziročně červencové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření klesly 27,2 %. Prodeje nových domů zůstávají solidní. 

Jejích letošní útlum ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů, která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. 

Koronavirový šok amerického trhu domů se v segmentu nových domů příliš neprojevil. Naopak, minulý rok březnový a dubnový útlum koronavirovým šokem tak spíše představoval pouze krátkou silnější korekci dlouhodobě solidního růstového trendu. Data prodejů dalších měsíců opět nečekaně prudce rostly významně nad dlouhodobý trend silného růstu. Letní prodeje trhu domů velikostí růstu zastínily jakékoliv růsty za posledních minimálně 20 let! Jiné segmenty trhu domů jako prodeje starších/existujících domů a zahájení resp. povolení staveb domů v koronavirovém šoku vykázaly ostřejší poklesy, ale poté, co se teprve sbíraly a doháněly ztráty tvrdého úderu v posledních měsících taky jako celý trh domů solidně rostou. Trhu domů pomáhá podpůrná expanzivní fiskální a monetární politika, optimismus kupců a rovněž nízké úrokové sazby. Další silné kvartály trhu domů by to měly potvrdit s ústupem koronavirové pandemie, otevíráním ekonomiky a jejím oživením.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro stabilní rozvoj vašeho podnikání