Makroekonomické události USA: Maloobchodní tržby v listopadu vzrostly méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.12.2021
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v listopadu maloobchodní tržby vzrostly méně silně, než se čekalo. Jejich letos nastartovaný robustní růst však v průměru pokračuje. Meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb vzrostly míň než se čekalo 0,3 %, když trh čekal jejich růst 0,8 %, slabost vůči očekávání tlumilo zvýšení jejich růstu revizí za říjen na 1,8 % z původně hlášeného růstu 1,7 %. Dynamicky rostou i výdaje jádrových maloobchodních tržeb, tedy bez prodeje automobilů. Robustně roste většina hlavních kategorií koše maloobchodních tržeb. V roce 2021 lednový a březnový raketový skok spotřeby domácností vrací maloobchodní tržby zpět na robustní růstovou dráhu o čemž svědčí meziroční růsty hlavních agregátů maloobchodních tržeb, pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Přesto data druhého a třetího čtvrtletí zesílení letošního roku víceméně potvrzují, což ukazují i říjnová a listopadová data. Růst spotřeby domácností by nadále měl táhnout ekonomiku k silnému růstu.

USA: Maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb (11 2021, meziměsíční změna, sezónně a kalendářně očištěno) 

Skutečnost:      0,3 %                                 
Očekávání:       0,8 %                               
Předchozí:        1,8 %   (revize z 1,7 %)

Rozbor: Dynamicky rostou i výdaje jádrových maloobchodních tržeb, tedy bez prodeje automobilů. Robustně roste většina hlavních kategorií koše maloobchodních tržeb. 

Hodnocení: V roce 2021 lednový a březnový raketový skok spotřeby domácností vrací maloobchodní tržby zpět na robustní růstovou dráhu o čemž svědčí meziroční růsty hlavních agregátů maloobchodních tržeb, pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Přesto data druhého a třetího čtvrtletí zesílení letošního roku víceméně potvrzují, což ukazují i říjnová a listopadová data. Růst spotřeby domácností by nadále měl táhnout ekonomiku k silnému růstu. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia