Makroekonomické události USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board v dubnu drobně zaostal za očekáváním

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v dubnu vůči březnu nepatrně klesl. Data lehce zaostala za očekáváním trhu. Sentiment zůstává solidní. Souhrnný index spotřebitelského sentimentu mírně klesl na 107,3 bodů z 107,6 bodů (revize zvýšení z 107,2 bodů) v březnu, trh jej čekal 108,0 bodů. V dubnu se meziměsíčně lehce zvýšila očekávání a snížilo hodnocení současné situace. Sentiment drží hlavně robustní hodnocení současné situace. Celkově totiž lidé v USA cítí aktuální zlepšení ekonomiky i trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání jsou však snížená kvůli silné infllaci, válce na Ukrajině a redukci monetární expanze ze strany centrální banky Federálního rezervního systému. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001. Pokles nebezpečí pandemie koronaviru v budoucnu vzhledem k progresivní vakcinační kampani ve spojení s otevíráním obchodů, firem a ekonomiky by měly táhnout oživení ekonomiky a trhu práce s podporou ekonomiky státem a centrální bankou a robustním růstem akciových trhů. To by mělo spotřebitelskou morálku a sklon ke spotřebě domácností dále posilovat. Nebezpečím jsou stále pandemie, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky centrální banky USA Federálního rezervního systému, zvýšená inflace a možná silnější korekce akciového trhu.

USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (2 2022, v bodech)

Skutečnost:  107,3
Očekávání:   108,0
Předchozí:    107,6 (revize z 107,2)

Rozbor: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v dubnu vůči březnu nepatrně klesl. Data lehce zaostala za očekáváním trhu. Sentiment zůstává solidní. 

V dubnu se meziměsíčně lehce zvýšila očekávání a snížilo hodnocení současné situace. 

Podle Lynna Franca, hlavního ředitele Ekonomických indikátorů The Conference Board obavy z inflace v dubnu přes jejich pokles z historického maxima v březnu zůstávají zvýšené. Inflace a válka na Ukrajině nadále budou představovat rizika slabosti sentimentu a mohou dále omezit spotřebitelské výdaje tento rok. 

Hodnocení: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v dubnu vůči březnu nepatrně klesl. Data lehce zaostala za očekáváním trhu. Sentiment zůstává solidní. 

Sentiment drží hlavně robustní hodnocení současné situace. Celkově totiž lidé v USA cítí aktuální zlepšení ekonomiky i trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Očekávání jsou však snížená kvůli silné infllaci, válce na Ukrajině a redukci monetární expanze ze strany centrální banky Federálního rezervního systému. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001. Pokles nebezpečí pandemie koronaviru v budoucnu vzhledem k progresivní vakcinační kampani ve spojení s otevíráním obchodů, firem a ekonomiky by měly táhnout oživení ekonomiky a trhu práce s podporou ekonomiky státem a centrální bankou a robustním růstem akciových trhů. To by mělo spotřebitelskou morálku a sklon ke spotřebě domácností dále posilovat. Nebezpečím jsou stále pandemie, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky centrální banky USA Federálního rezervního systému, zvýšená inflace a možná silnější korekce akciového trhu.

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia