Makroekonomické události USA: Index současné obecné ekonomické aktivity Fedu Philadelphie v dubnu klesl silněji, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
11.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v dubnu k březnu klesl silněji, než se čekalo. Růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak snížil razantněji, než čekal trh, nicméně zůstal solidní. Index silně klesl na 17,6 bodů z 27,4 bodů v březnu, trh čekal jeho méně silný pokles na 21,0 bodů. Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření se podobně snížil i růst nových zakázek. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní a s Ukrajinskou krizí dále vzrostl. Růst cen vstupů posílil a zůstává prudký a růst cen vlastní produkce posílil taky a zůstává velmi silný. Vzrostl taky růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem, zůstal silný. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro závěr druhého pololetí 2022 podstatně klesl a zůstává jen opatrně příznivý. To platí i pro půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, oživení investic a zaměstnanosti. Tato očekávání cen, kapitálových výdajů a zaměstnanosti vůči březnu poněkud klesla. Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických stále potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného růstu ekonomiky, trhu práce a inflačních tlaků, i když zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu.

USA: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Fedu Philadelphie (4 2022, body):

Skutečnost:   17,6
Očekávání:    21,0
Předchozí:     27,4

Rozbor: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v dubnu k březnu klesl silněji, než se čekalo. Růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak snížil razantněji, než čekal trh, nicméně zůstal solidní. 

Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření se podobně snížil i růst nových zakázek. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní a s Ukrajinskou krizí dále vzrostl. Růst cen vstupů posílil a zůstává prudký a růst cen vlastní produkce posílil taky a zůstává velmi silný. Vzrostl taky růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem, zůstal silný. 

Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro závěr druhého pololetí 2022 podstatně klesl a zůstává jen opatrně příznivý. To platí i pro půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, oživení investic a zaměstnanosti. Tato očekávání cen, kapitálových výdajů a zaměstnanosti vůči březnu poněkud klesla. 

Hodnocení: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v dubnu k březnu klesl silněji, než se čekalo. Růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak snížil razantněji, než čekal trh, nicméně zůstal solidní. 

Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických stále potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného růstu ekonomiky, trhu práce a inflačních tlaků, i když zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia