Makroekonomické události USA: Index současné obecné ekonomické aktivity Fedu New Yorku v únoru vzrostl o dost méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.02.2022
  |  
Josef Kvarda
Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v únoru vůči lednu vzrostl o dost méně, než se čekalo. Drobný pokles ekonomické aktivity z ledna tak přešel v menší růst, trh nicméně čekal jeho obrat do solidního růstu. Index vzrostl 3,1 bodů z - 0,7 bodů v lednu, trh čekal jeho značně větší růst na 12,2 bodů. Stejně jako ekonomická aktivita stagnují i nové zakázky. Růst cen vlastní produkce zůstává prudký, velmi silný růst vlastní produkce v únoru vystoupal na nový historický rekord. Solidní je i růst termínů dodávek stejně jako zaměstnanosti. Očekávání růstu ekonomické aktivity začátku druhého pololetí roku 2022 vůči lednu klesla a jsou opatrně příznivá. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce, zaměstnanosti a investiční aktivity, v jejím případě je nejsilnější za poslední roky. V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos by mělo dojít k oslabení ekonomického růstu, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb.

USA: Index současných obecných ekonomických podmínek dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku (2 2022, body)

Skutečnost:    3,1
Očekávání:    12,2
Předchozí:   - 0,7

Rozbor: Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity  v únoru vůči lednu vzrostl o dost méně, než se čekalo. Drobný pokles ekonomické aktivity z ledna tak přešel v menší růst, trh nicméně čekal jeho obrat do solidního růstu. 

Stejně jako ekonomická aktivita stagnují i nové zakázky. Růst cen vlastní produkce zůstává prudký, velmi silný růst vlastní produkce v únoru vystoupal na nový historický rekord. Solidní je i růst termínů dodávek stejně jako zaměstnanosti. 

Očekávání růstu ekonomické aktivity začátku druhého pololetí roku 2022 vůči lednu klesla a jsou opatrně příznivá. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce, zaměstnanosti a investiční aktivity, v jejím případě je nejsilnější za poslední roky. 

Hodnocení: Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity  v únoru vůči lednu vzrostl o dost méně, než se čekalo. Drobný pokles ekonomické aktivity z ledna tak přešel v menší růst, trh nicméně čekal jeho obrat do solidního růstu. 

V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos by mělo dojít k oslabení ekonomického růstu, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia