Makroekonomické události USA: Index současné obecné ekonomické aktivity Fedu New Yorku v dubnu překvapivě prudce vzrostl, výhled ale silně klesl

Makroekonomický zpravodaj
  |  
16.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v dubnu k březnu překvapivě prudce vzrostl. Solidní pokles ekonomické aktivity z března tak přešel v solidní růst, trh nicméně čekal sice silný obrat, ale pouze do jejího minimálního růstu. Výhled růstu ekonomické aktivity pro závěr roku 2022 ale značně oslabil a je opatrně příznivý. Index vzrostl na 24,6 bodů z - 11,8 bodů v březnu, trh čekal jeho posílení jen na 0,5 bodů. Stejně jako ekonomická aktivita otočily do robustního růstu i nové zakázky. Růst cen vlastní produkce byl prudký, růst cen vlastní produkce byl silný. Solidní je i růst termínů dodávek. Růst zaměstnanosti je nízký. Očekávání růstu ekonomické aktivity začátku druhého pololetí roku 2022 vůči březnu silně klesla a jsou opatrně příznivá. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce, zaměstnanosti a investiční aktivity (včetně výdajů technologií), v jejím případě je nejsilnější za poslední roky. V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos by mělo dojít k oslabení ekonomického růstu, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize.

USA: Index současných obecných ekonomických podmínek dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku (4 2022, body)

Skutečnost:    24,6
Očekávání:      0,5
Předchozí:    - 11,8

Rozbor: Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v dubnu k březnu překvapivě prudce vzrostl. Solidní pokles ekonomické aktivity z března tak přešel v solidní růst, trh nicméně čekal sice silný obrat, ale pouze do jejího minimálního růstu. Výhled růstu ekonomické aktivity pro závěr roku 2022 ale značně oslabil a je opatrně příznivý. 

Stejně jako ekonomická aktivita otočily do robustního růstu i nové zakázky. Růst cen vlastní produkce byl prudký, růst cen vlastní produkce byl silný. Solidní je i růst termínů dodávek. Růst zaměstnanosti je nízký. 

Očekávání růstu ekonomické aktivity začátku druhého pololetí roku 2022 vůči březnu silně klesla a jsou opatrně příznivá. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce, zaměstnanosti a investiční aktivity (včetně výdajů technologií), v jejím případě je nejsilnější za poslední roky. 

Hodnocení: Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v dubnu k březnu překvapivě prudce vzrostl. Solidní pokles ekonomické aktivity z března tak přešel v solidní růst, trh nicméně čekal sice silný obrat, ale pouze do jejího minimálního růstu. Výhled růstu ekonomické aktivity pro závěr roku 2022 ale značně oslabil a je opatrně příznivý.  

V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. 

Letos by mělo dojít k oslabení ekonomického růstu, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia