Makroekonomické události USA: Index současné obecné aktivity dle průmyslových firem Fedu Philadelphia v listopadu vzrostl mnohem víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.11.2021
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v listopadu k říjnu vzrostl mnohem víc, než se čekalo. Růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak zvýšil ze solidní na silnou rychlost, trh čekal jeho jen mírné posílení. Index vzrostl na 39,0 bodů z 23,8 bodů v říjnu, trh čekal jeho jen mírný růst na 24,0 bodů. Pohledem průmyslových firem oblasti inflační tlaky resp. jejich růst (ceny vstupů i vlastní produkce) zůstávají velmi silné až prudké, silný je i růst nových zakázek a zaměstnanosti těchto průmyslových firem. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro první pololetí 2022 zastavil prudký pokles minulých měsíců a stejně jako v říjnu se poněkud zvýšil. Přesto očekávání průmyslových podniků oblasti obecné ekonomické aktivity pro druhé čtvrtletí 2022 zůstávají opatrně snížená, což platí i pro půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak firmy čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, zaměstnanosti a taky výhled oživení investic. Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických kvůli plošné očkovací kampani, s tím souvisejícím otevíráním ekonomiky, rekordní pomocí státu ekonomice a pokračující ultraexpanzivní monetární politikou nulových úrokových sazeb potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného růstu ekonomiky, trhu práce a inflačních tlaků.

USA: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Fedu Philadelphie (11 2021, body):

Skutečnost:   39,0
Očekávání:    24,0
Předchozí:     23,8

Rozbor: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie v listopadu k říjnu vzrostl mnohem víc, než se čekalo. Růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak zvýšil ze solidní na silnou rychlost, trh čekal jeho jen mírné posílení. Pohledem průmyslových firem oblasti inflační tlaky resp. jejich růst (ceny vstupů i vlastní produkce) zůstávají velmi silné až prudké, silný je i růst nových zakázek a zaměstnanosti těchto průmyslových firem. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro první pololetí 2022 zastavil prudký pokles minulých měsíců a stejně jako v říjnu se poněkud zvýšil. Přesto očekávání průmyslových podniků oblasti obecné ekonomické aktivity pro druhé čtvrtletí 2022 zůstávají opatrně snížená, což platí i pro půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak firmy čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, zaměstnanosti a taky výhled oživení investic. 

Hodnocení: Obecně a celkově, zpráva s útlumem pandemie ve Spojených státech amerických kvůli plošné očkovací kampani, s tím souvisejícím otevíráním ekonomiky, rekordní pomocí státu ekonomice a pokračující ultraexpanzivní monetární politikou nulových úrokových sazeb potvrzuje výhled ekonomického oživení, silného růstu ekonomiky, trhu práce a inflačních tlaků. 

 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia