Makroekonomické události USA: Index současné ekonomické aktivity Fedu Philadelphie v srpnu nečekaně silně vzrostl zpět do pásma jejího růstu

Makroekonomický zpravodaj
  |  
18.08.2022
  |  
Josef Kvarda
Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v srpnu k červenci vzrostl nečekaně silně. Solidní pokles obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu z července tak v srpnu přešel do jejího menšího růstu, trh čekal jen zmírnění tohoto poklesu na menší tempo. Index tak nečekaně silně vzrostl na 6,2 bodů z - 12,3 bodů v červenci, trh čekal jeho posílení jen na - 5,0 bodů. Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření silně klesl solidní pokles nových zakázek z července na malou rychlost. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, avšak poslední dobou vykazuje značné zmírnění. Rychlost růstu cen vstupů klesla z velmi silné na silnou a rychlost růstu cen vlastní produkce oslabila ze silné na solidní. Růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem meziměsíčně vzrostl a zůstal solidní. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro úvod roku 2023 sice meziměsíčně vzrostl, ale stále pouze v pásmu recese podobně jako půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, v obou případech víc, než předchozí měsíc. Výhled oživení zaměstnanosti se vůči červenci zlepšil. Meziměsíčně se zvýšil výhled investic z mírné do optimističtější polohy. Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i růstu cen, který ale stejně jako trh práce má zůstat robustní. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu a aktivity.

USA: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Fedu Philadelphie (8 2022, body):

Skutečnost:      6,2
Očekávání:     - 5,0
Předchozí:     - 12,3

Rozbor: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v srpnu k červenci vzrostl nečekaně silně. Solidní pokles obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu z července tak v srpnu přešel do jejího menšího růstu, trh čekal jen zmírnění tohoto poklesu na menší tempo. 

Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření silně klesl solidní pokles nových zakázek z července na malou rychlost. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní, avšak poslední dobou vykazuje značné zmírnění. Rychlost růstu cen vstupů klesla z velmi silné na silnou a rychlost růstu cen vlastní produkce oslabila ze silné na solidní. Růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem meziměsíčně vzrostl a zůstal solidní. 

Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro úvod roku 2023 sice meziměsíčně vzrostl, ale stále pouze v pásmu recese podobně jako půlroční výhled jejich nových zakázek. Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce, v obou případech víc, než předchozí měsíc. Výhled oživení zaměstnanosti se vůči červenci zlepšil. Meziměsíčně se zvýšil výhled investic z mírné do optimističtější polohy. 

Hodnocení: Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v srpnu k červenci vzrostl nečekaně silně. Solidní pokles obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu z července tak v srpnu přešel do jejího menšího růstu, trh čekal jen zmírnění tohoto poklesu na menší tempo. 

Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity i růstu cen, který ale stejně jako trh práce má zůstat robustní. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu a aktivity. 

Přehled všech aktualit

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia